Müsteşar Aşcı, Alibaba Grup Direktörü Evans'ı kabul etti

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Türkiye’deki esnafı Çinli e-ticaret devi Alibaba ile buluşturacak.

22 Mart 2018
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Alibaba Grup Direktörü Michael Evans ile Alibaba’nın Türkiye Müdürü Cüneyt Erpolat’ı makamında kabul etti. 

Kabulde konuşan Müsteşar Aşcı, Bakanlık çalışmaları ile ilgili Alibaba heyetine bilgi verdi, “Kolay ve hızlı ticaretin güven kapısı olma misyonu ile işlemleri daha da kolaylaştırmanın yanında etkin ve hedeflenmiş kontrolleri sağlamak amacıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın özel sektörün gelişimi için çalışmalar yürüttüğünü anlatan  Müsteşar Aşcı, özellikle küçük işletmeleri e-ticaretle tanıştırmak için çalışmalar yapıldığını belirtti ve şöyle konuştu: 
 
“Bakanlık olarak özel sektör firmalarının gelişimine önem veriyoruz.  Bu kapsamda özel sektörle daha fazla işbirliği yapma arzusundayız. Alibaba gelişen trende uygun olarak son derece önemli bir alanda ticaret faaliyetini yürütüyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret gelişiyor. Son üç yılın ortalamasına baktığımızda perakende ticaret hacmimizin yüzde 34 oranında büyüdüğünü görüyoruz. 2017 yılı itibariyle ülkemiz içerisinde kartlarla yapılan alışverişin de 72.7 milyar TL’ye ulaşmış olduğunu görüyoruz.”

Aşcı, yapılan çalışmalar kapsamında e ticarete güven getirmek için Elektronik Ticarette Güven Damgası Tebliğini’nin yürürlüğe konulduğunu ifade ederek “Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ile oluşan işlem hacminin takibini yapıyoruz, belli miktara kadar olan kargolarda taşıma yapan firmanın gümrük beyanında bulunmasını sağlıyoruz. E-ticareti geliştirmenin yanında hem satıcının hem tüketicinin menfaatini koruma adına çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Alibaba Grup Direktörü Michael Evans ise Türkiye’de üretilen ürünlerin kalitesinden söz etti ve “Türkiye’deki küçük firmalarla işbirliği içerisinde Doğu Asya pazarına açılım sağlamak istiyoruz.” dedi.

Türkiye’deki esnaflarla işbirliği için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan destek isteyen Evans şöyle konuştu: 

“Türkiye’deki küçük, orta boylu işletmeleri de harekete geçirecek şekilde onlara iş imkânı yaratacak şekilde bir işbirliği yapmak için buradayız. Çin piyasası ile tanışmalarını amaçlamaktayız, her iki taraf için de kazan kazan ilkesine dayalı olabilecek bir yapıyı tesis etmek istiyoruz. Türkiye’deki işletmeler yüksek kaliteye sahip ve kaliteli iyi ürünler üreten işletmeler bu manada bakıldığında bu bizim için çok önemli bir tercih konusu. Burada birçok firmanın da çok uygun yüksek pazar payları olduğunu görüyoruz. Bu manada bizim açımızdan en önemli olan şey burada üretilen ürünün kaliteli olması ve bunun dünyaya açılması.”

Müsteşar Aşcı, Alibaba heyetinin talebine ilişkin “Doğru amaçta birleşmiş görünüyoruz” dedi ve şöyle konuştu: 

“Bakanlık olarak biz kobileri, küçük üreticileri ve esnafımızı, el sanatları üreten esnafımızı, kaybolmaya yüz tutmuş meslek erbabı esnafımızı e-ticaret ile tanıştırmak istiyoruz. Bakanlık olarak da böyle bir görevimiz var zaten. Bu anlamda dezavantajlı gördüğümüz bu grupları teşvik etmek, e-ticaretle tanıştırmak ve bu platformların kurulması konusunda hem Bakanlığımızın hem Ekonomi Bakanlığımızın çalışmaları var. Alibaba’nın bu yaklaşımı ülkemiz politikaları ile örtüşüyor. Bakanlık olarak da bu tür bir yaklaşıma destek olacağız, bunun için de karşılıklı olarak çalışmalara başlayabiliriz.”