Müsteşar Aşcı, Belarus Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh ile Görüştü

Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Cenap Aşcı, Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh ve Ticaret Müsteşarı Ruslan Kizeleviç’i makamında kabul etti.

01 Haziran 2018
Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Cenap Aşcı, Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh ve Ticaret Müsteşarı Ruslan Kizeleviç’i makamında kabul etti.

Büyükelçi Belarus’un coğrafi konumunu da dikkate alarak, iki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesinin önemine dikkat çekmiştir. Müsteşar Aşcı, ülkemizin komşu ve yakın ülkeler ile işbirliğinin geliştirilmesine ve ticari ilişkilerin arttırılmasına önem verdiğini belirtmiştir.

Belarus ile Türkiye arasındaki mevcut iyi ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Savinykh,  Belarus olarak  2011 yılında Minsk’de imzalanan  Türkiye-Belarus Karşılıklı Ticareti Teşvik Sistemi Projesi Anlaşmasını yakından takip ettiklerini ve anılan Anlaşmanın  kısa sürede uygulamaya geçmesini arzu ettiklerini belirtmiştir.

Aşcı; iki ülke arasındaki ticareti teşvik etmek amacıyla gümrük işlemlerinin basitleştirilmesine imkan tanıyacak olan söz konusu anlaşmanın hayata geçirilebilmesini  ülkemizin de arzu ettiğini; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak süreci hızlandırmaya yönelik çaba gösterileceği ifade edilmiştir. Bu kapsamda, Müsteşar Aşcı,  Belarus Gümrük İdaresi Heyetini ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyulacağını da ayrıca ifade etmiş ve  teknik görüşmelerin gerçekleştirilmesinin faydalı olacağını belirtmiştir.

Müsteşar Aşcı,   Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak Belarus Gümrük  İdaresi ile  işbirliğine açık olduğumuzu ayrıca vurgulamıştır.