Müsteşar Aşcı, Nijerya Ankara Büyükelçisi Ilıyasu Audu Paragalda ile Biraraya Geldi

Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Cenap Aşcı, Nijerya Ankara Büyükelçisi Sayın Ilıyasu Audu Paragalda ile biraraya geldi.

01 Haziran 2018
Gümrük ve Ticaret Müsteşarı Cenap Aşcı, Nijerya Ankara Büyükelçisi Sayın Ilıyasu Audu Paragalda ile biraraya geldi. 

Cenap Aşcı tarafından, 19-20 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen D-8 Zirvesi'ne katılan Nijerya Cumhurbaşkanı Sayın Muhammad Buharı'nin heyetinde yer alan Nijerya Gümrük İdaresi Başkanı Sayın Hamad Bın Ali ile 18.10.2017 tarihinde Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirildiği, söz konusu görüşme esnasında ülkemiz ile Nijerya Gümrük İdaresi arasındaki ilişkilerin gözden geçirildiği ifade edilmiştir.

 Ayrıca iki ülke arasında “Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması (KİYA)” imzalanmasına ilişkin girişimlere başlanılmasının kararlaştırıldığı ifade edilmiştir. Sayın AŞCI tarafından söz konusu görüşmenin akabinde iki ülke gümrük idaresi başkanının Sayın Cumhurbaşkanları nezdinde yapılan görüşmelere de katılım sağladıkları ve orda da bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirdikleri belirtilmiştir.

 İki ülke ticari ilişkilerinin de değerlendirildiği söz konusu görüşmede, ülkemiz ile Nijerya Gümrük İdaresi arasında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik mekanizmalar karşılıklı ele alınmış ve  KİYA kapsamındaki çalışmalar  gündeme getirilmiştir.

Büyükelçi Paragalda, mevcut işbirliği için müteşekkir oldukları ifade edilerek, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha da ileri taşınmasını arzuladıkları belirtilmiştir.  Bu kapsamda, imzalanacak KİYA ile daha ileri seviyelere taşınacağına inandıkları ayrıca belirtilmiştir.