Singapur’da Gerçekleştirilecek Fuara Sektörel Ticaret Heyeti Programı Düzenlenecek

05 Aralık 2018

4-7 Aralık 2018 tarihleri arasında Singapur’da gerçekleştirilecek “ATF Asya TV Forum ve İçerik Fuarı”na İstanbul Ticaret Odası tarafından sektörel bir ticaret heyeti programı düzenlenecektir.
Ticaret Bakanlığınca yürütülmekte olan 2015/8 sayılı Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Karar kapsamında, İstanbul Ticaret Odası tarafından 4-7 Aralık 2018 tarihlerinde Singapur’da film-dizi-animasyon-uyarlama ve içerik sektörüne yönelik bir ticaret heyeti programı düzenlenecektir.
İstanbul Ticaret Odası tarafından organize edilen ve Bakanlığımızca da desteklenen Ticaret Heyetine, 17 firma ve 25 firma temsilcisi katılım sağlayacaktır.  Asya ve Uzakdoğu film endüstrisinin en büyük fuarı kapsamında firmalarımız ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek birçok potansiyel alıcı firmayla bir araya gelme imkânı bulacaktır.
Anılan program kapsamında 5 Aralık Çarşamba günü, dizi ihracatında ABD’den sonra dünya ikinciliğine yükselme başarısı gösteren Türk dizilerinin uluslararası pazarlama başarısını konu alan “The Success of Turkish Content: Reaching out to Global Markets” adlı bir panel gerçekleştirilecektir.
Bilindiği üzere, film sektörü 2012 yılından bu yana Ticaret Bakanlığı tarafından hedef olarak belirlenen ve desteklenen döviz kazandırıcı hizmet sektörleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde üretilen film ve dizilerden elde edilen hizmet gelirlerinin arttırılması hedefi çerçevesinde ikili iş birliklerinin geliştirilmesi önem arz etmekte olup sektörde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerince bu amaçla gerçekleştirilen “Ticaret Heyeti Programları” Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.