Sözleşmeli personelin görev yerleri belli oldu

Sözleşmeli personel alımı kapsamında sözlü sınavı kazanan adayların atama yerlerinin tespitine ilişkin kura çekimi, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur’un katılımıyla Bakanlık Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

11 Ekim 2018Sözleşmeli personel alımı kapsamında sözlü sınavı kazanan adayların atama yerlerinin tespitine ilişkin kura çekimi, Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur’un katılımıyla Bakanlık Konferans Salonunda gerçekleştirildi.  

Kura çekimi öncesinde konuşan Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, kura çekiminin görev yeri ataması yapılacak personel için olduğu kadar kendileri için de heyecan ve mutluluk verici olduğunu ifade etti. 

Bakan Yardımcısı Yılmaz Batur, kura çekiminin bakanlığa katılacak yeni personel için aileye hoş geldin deme töreni olarak görülmesini belirterek, “Bu güne kadar arkadaşlar çok ciddi gayret gösterdiler, çok emek verdiler, çok çalıştılar, aşamalı sınavlardan geçtiler, yazılılar, sözlüler oldular, uzunca da bir süre beklediler sağ olsunlar. Nihayetinde bugüne geldik. İnşallah bugün hep beraber herkesin gönlüne göre bir sonuçla karşılaşıyor oluruz” dedi.  

Ticaret Bakanlığının, eski adıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın birleşmesiyle oluştuğunu hatırlatan Yılmaz Batur, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“İki bakanlık da aslında kendi içinde çok büyük, ülke ekonomisine, ticaretine, ithalatına, ihracatına, sanayisine can suyu veren iki tane bakanlık. Kendinizi lütfen sadece ufak bir görevli olarak, büyük bir yapı içerisinde küçük bir görevi gerçekleştiren kişiler olarak görmeyin. Kendinizi lütfen bu büyük bakanlığın sahadaki ticaret erbabıyla, sanayicisiyle, endüstricisiyle yüz yüze olacak ve bizleri aslında sahada temsil edecek kişiler olarak görün. Bu görev çok kıymetli bir görev. Türkiye’nin dört bir yanında görev yapıyor olacaksınız. Bayrağın dalgalandığı her yer vatanımızdır. Zorlu görev bölgeleriniz de olacak, nispeten daha keyifli görev yerleriniz de olacak. Ama hepimiz toprağımızda, vatanımızda bu görevleri yapmak üzere zaten bu bilinçle buradayız. Bu noktaya gelen sizleri gönülden tebrik ediyorum.”

Yılmaz Batur, kuraya ilişkin de bilgi vererek, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Kura çekimi gerçekleştirilecek adayların içerisinde 1160 muhafaza memuru ve 53 muayene memuru bulunmaktadır. Ayrıca, Ticaret Bölge Müdürlüklerinde 220, Ticaret İl Müdürlüklerinde 90 ve Bakanlığımız merkez teşkilatında 10 olmak üzere toplamda 320 büro personelinin kura çekimini gerçekleştireceğiz. Kura çekiminde önce muhafaza memurları, ardından muayene memurları ve büro personelleri 5. bölgeden başlamak üzere bilgisayarlı kura sistemi yöntemiyle atanacaktır. 
Kura yönteminde bilgisayar, TC Kimlik numaralarından seçtiği adayı her bölgenin kontenjanına göre atayacak ve seçilen adayın karşısına sırasıyla kura bölgesini yansıtacaktır. 
Son olarak, başarılı olduğu halde belgelerini teslim etmeyen ya da kura çekimi sonrasında hakkından feragat etmek isteyen adayların yerine yedek adayların süratle çağrılacağını hatırlatmak istiyorum. Şimdiden kuranın sizler ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ederim.”

Konuşmasının ardından Bakan Yardımcısı Yılmaz Batur’un düğmeye basmasıyla, adayların isimleri ve görev yerleri ekranda belirmeye başladı. 

Elektronik ortamda gerçekleştirilen kura çekimi ile 1533 kadro ve pozisyonun görev yeri ataması yapıldı.