Türkiye-ABD Dijital Diyalog Çalıştayı Gerçekleştirildi

08 Mart 2024

TÜRKİYE-ABD DİJİTAL DİYALOG TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRİSİ
 

Türk ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetlerinden üst düzey temsilciler, Türkiye-ABD Dijital Diyaloğunun ilk fiziki toplantısı için Pazartesi günü İstanbul'da bir araya gelmiştir. Dijital Diyalog 2017 yılında ortaklaşa başlatılmış ve ilk iki toplantı 2019 ve 2020 yıllarında çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürü Hüsnü Dilemre ile ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Neema Singh Guliani ve ABD Ankara Büyükelçiliği Ticari İşlerden Sorumlu Elçi Müsteşar Heather Byrnes’ın başkanlık ettiği dijital diyalog toplantısına, üst düzey Türk ve ABD’li yetkililerin yanı sıra özel sektör temsilcileri de katılmıştır. ABD İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh toplantıda konuşma yaparak bu dijital işbirliğinin önemini vurgulamıştır.
Dijital diyalog, özel sektör oturumuyla açılmış ve tartışmalar dört konuya odaklanmıştır: Sınır Ötesi Veri Akışları; Yeni Nesil Kablosuz Ağlar; Yapay Zeka ve Bulut Bilişim.

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri, aşağıdaki hususları 2024 yılında ele alınması gereken konular olarak belirlemiştir:

  • Türk ve ABD firmaları arasında stratejik ortaklıkların hayata geçirilmesi.
  • Bilgi paylaşımı ve ticari işbirliğinin desteklenmesi de dahil olmak üzere güvenilir yapay zeka konusunda Türkiye-ABD işbirliğinin güçlendirilmesi.
  • Geleceğin kablosuz ağları, bulut bilişim, yapay zekâ ve siber güvenlik için standartlar ve en iyi uygulamalar üzerine teknik çalıştaylar düzenlemek.
  • Güvenilir sınır ötesi veri akışını kolaylaştırmak için işbirliği yapmak.

Türk ve ABD’li yetkililer, kaydedilen ilerlemeyi düzenli olarak gözden geçirme ve ticaret ve teknoloji konularında gelecekte işbirliği yapılabilecek alanları belirleme konusunda mutabık kalmışlardır.

Bir sonraki resmi Dijital Diyalog 2025 yılında gerçekleştirilecektir.