Türkiye-Özbekistan Ortak Gümrük Konsey Toplantısı Taşkent'te yapıldı

Türkiye-Özbekistan Ortak Gümrük Konsey toplantısı Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Murotjon Azimov başkanlığında gerçekleştirildi.

20 Kasım 2019

Türkiye-Özbekistan Ortak Gümrük Konsey toplantısı Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Murotjon  Azimov başkanlığında gerçekleştirildi.

12 Kasım 2019 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirilen toplantıda, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sınırdan Geçen Eşya ve Taşıtlara İlişkin Ön Bilgi Değişimi Protokolü” ile “Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Gümrük Komitesi Arasında Dış Ticaret İstatistikleri Metodolojisi ve Bilgi Değişimi İşbirliği Protokolü” nün imzalaması konusunda mutabakata varıldı.

Söz konusu protokollerin imzalanmasıyla Türkiye ve Özbekistan’ın gümrük veri değişimi alanında işbirliği yapması öngörülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Taslak Protokolü için çalışmaların başlatılmasına karar verilen toplantıda, gümrük muhafaza konularında etkinliği artırmak adına Türkiye ve Özbekistan arasında güncel irtibat noktalarının paylaşılması üzerine de anlaşmaya varıldı.

Taraflar, kaçakçılık, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ve diğer gümrük suçları ile mücadele gibi işbirliği alanlarını tartışmanın yanı sıra, 2020-2021 dönemi için bir eylem planı hazırlamak üzere Ortak Gümrük Konseyi altında tesis edilmiş olan gümrük muhafaza çalışma grubunun mümkün olan en kısa sürede toplanması üzerinde mutabakata vardı.