Türkiye-Tunus Ekonomik İşbirliği İstanbul'da Ele Alındı

22 Nisan 2019

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye ve Tunus'un dost ve kardeş ülke olduğunu belirterek, "Biz kardeş Tunus'u alacağız daha yukarlara taşıyacağız. Beraberce Afrika kıtasına gireceğiz ve Afrika'da büyük yatırımlar yapacağız." dedi.
Bakan Turagay, Tunus İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi tarafından WOW Kongre Merkezi’nde düzenlenen "Türkiye-Tunus Uluslararası İş Forumu ve İkili İş Görüşmeleri" başlıklı etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye-Tunus ilişkilerinin iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığını dile getirdi.
İki ülke arasında toplam 1,1 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunduğunu aktaran Turagay, "Bunda da 900 milyon dolar bizim ihracatımız var, 182 milyon dolar ithalatımız var. Yani dolayısıyla aslında ticaret Türkiye lehine gelişmiş durumda." diye konuştu.
Ancak iki ülke arasındaki ticaret hacminin dengelenmesi konusunda istekli olduklarını vurgulayan Turagay,  "Bunu açık ve net söyleyeyim, Tunus bizim dost ve kardeş ülkemiz, Tunus bizim Afrika'ya açılan kapımız, bizim amacımız dengeli bir ticaret sağlayıp, beraberce kazanıp sinerjiyi ortaya çıkararak Afrikaya açılmak, Tunus'taki yatırımlarımızı çoğaltmak, Tunus'un kalkınmasına, istihdamına, ihracatına katkıda bulunmak. Bu çok açık ve net. Biz burada beraberce başarılara imza atmak için bir araya geldik. Bu forumun da amacı bu." dedi.
Turagay, iki ülkenin dost ve kardeş ülke olduğunu ifade ederek, "Biz kardeş Tunus'u alacağız daha yukarılara taşıyacağız. Beraberce Afrika Kıtası'na gireceğiz ve Afrika'da büyük yatırımlar yapacağız. Afrika'da Tunus'un yeri çok önemli, orada önemli serbest ticaret anlaşmaları var. Avrupa Birliği ile yaptığı serbest ticaret anlaşması var. Bunları bizim en iyi şekilde değerlendirmemiz lazım." şeklinde konuştu.
Tunus'un zor bir dönemden geçtiğini ve demokrasi yolunda çok önemli adımlar attığını belirten Turagay, şunları söyledi:
"Serbest ticaret anlaşmamız 2005 yılında imzalandı ama bu anlaşmayı daha verimli ve etkili kullanmalıyız.  Hali hazırda ticaret lehimize gelişiyor ama ticareti kısıtlayıcı değil ticareti kolaylaştırıcı tedbirler almalıyız. Ortak yatırımlarımızı Tunus'ta gerçekleştirmeliyiz. Bugün baktığımız zaman Türk inşaat sektörünün Tunus'ta aldığı proje sayısı 19. Toplam projelerin değeri ise 937 milyon dolar.  Türkiye'nin müteahhitlik sektörünün Afrika'daki aldığı projelerin toplam değeri 64,7 milyar dolar ve 3 bin 739 projeden bahsediyoruz.  Biliyoruz Tunus'un 2020 kalkınma planı var. Bu kapsamda Tunus önemli altyapı ve üstyapı yatırımları yapacak. Biz Türkiye devleti olarak, Türk müteahhitleri olarak her türlü desteği göstermeye hazırız."
Turagay ayrıca Tunus'un Türk iş adamları için büyük potansiyel olduğunu ve bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek toplantı sonucunda somut adımlar atılması gerektiğinin altını çizdi.