Türkiye ve Belarus “Hizmet Ticareti Anlaşması” müzakerelerine başlayacak

Türkiye ile Belarus arasında ticari ve ekonomik ilişkilerde güçlü bir hukuki temel oluşturma hedefiyle hizmet ticareti anlaşması müzakerelerine Haziran ayında başlanacak. Bu yönde önemli bir adım olan “Müzakere Çerçeve Belgesi” Minsk Büyükelçisi Mustafa Özcan ile Belarus Ekonomi Bakanı Alexander Chervyakov tarafından imzalandı.

10 Haziran 2020

Türkiye ile Belarus arasında ticari ve ekonomik ilişkilerde güçlü bir hukuki temel oluşturma hedefiyle hizmet ticareti anlaşması müzakerelerine Haziran ayında başlanacak. Bu yönde önemli bir adım olan “Müzakere Çerçeve Belgesi” bugün (10 Haziran 2020 tarihinde) Minsk Büyükelçisi Mustafa Özcan ile Belarus Ekonomi Bakanı Alexander Chervyakov tarafından imzalandı.
 
Anlaşma sayesinde taşımacılık, lojistik, telekomünikasyon, posta-kurye hizmetleri, yazılım hizmetleri, mali hizmetler, sağlık hizmetleri, turizm ve elektronik ticaret gibi pek çok hizmet sektörüyle beraber tüm hizmetleri ve yatırımları etkileyen çalışma izinleri, ikamet izni, vize prosedürleri, lisans prosedürleri gibi yatay alanların da düzenlenmesi öngörülüyor.
 
Türkiye Cumhuriyeti, 1992 yılında Belarus Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olup o tarihten bu yana Türkiye ve Belarus birbirleriyle iyi ekonomik ve diplomatik ilişkilere sahiptir. Belarus ve Türkiye, üçüncü ülke ticaret partnerleri için transit güzergâhı olmalarının yanı sıra tamamlayıcı ekonomik yapıları bakımından da önemli partnerlerdir.
 
2018 yılında Türkiye’den Belarus’a sınır ötesi hizmet ihracatı 383 milyon dolar Belarus’tan sınır-ötesi hizmet ithalatı ise 134 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Ticaret Bakanlığı hizmet ticareti anlaşmasının bu rakamları artırmada önemli bir fırsat olacağını öngörüyor.
Hizmet ticareti anlaşmasının mal ticaretini de etkileyen hizmet sektörlerini kapsaması sebebiyle mal ticaretine de olumlu etkileri olması ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile Belarus Cumhurbaşkanı Sayın Lukaşenka’nın 2019 yılında kararlaştırdıkları 1,5 milyar dolar hedefine ulaşılmasına katkı sağlaması bekleniyor.
 
Türkiye-Belarus arasında 2019 yılı itibariyle ticaret hacmi bir önceki yıla göre yaklaşık % 12 oranında artışla 708,2 milyon dolar olmuştur. 2029 yılında Belarus’a ihracatımız 543,2 milyon dolar iken, aynı yıl bu ülkeden ithalatımız 165 milyon dolar gerçekleşmiştir.
 
Belarus’ta, Türk müteahhitlik firmaları bugüne kadar toplam 46 proje üstlenmiş olup, bu projelerin toplam değeri 977,2 milyon dolara ulaşmıştır.