Türkiye-Rusya Ortak Gümrük Komitesi 2. Toplantısı gerçekleştirildi

Müsteşar Cenap Aşcı'nın heyet başkanlığı yaptığı toplantıda Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’nın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile kaçakçılıkla mücadele başta olmak üzere işbirliğini geliştirmeye yönelik kararlar alındı.

30 Nisan 2018
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Rusya Federal Gümrük Servisi arasında 2014 yılında imzalanan Tüzük ile kurulan Ortak Gümrük Komitesi’nin 2. Toplantısı 25 Nisan 2018 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi. 
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı heyet başkanlığını Müsteşar Cenap Aşcı, Rusya Federal Gümrük Servisi heyet başkanlığı ise Başkan Vladimir Bulavın tarafından deruhte edilen toplantıda Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Projesi’nin uygulanması ve geliştirilmesi, muhafaza alanında işbirliği, dış ticaret gümrük istatistikleri alanında işbirliği ve Dünya Gümrük Örgütü çerçevesinde işbirliği konuları gündeme geldi.
 
Toplantıda Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’nın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, kaçakçılıkla mücadelede var olan işbirliğinin artırılması ve 2018'de Rusya Federasyonu’nda düzenlenecek dünya kupası da gözetilerek muhafaza alanında ortak operasyonlar yapılması başta olmak üzere  işbirliğini geliştirmeye yönelik kararlar alındı.