Amerika Birleşik Devletleri, Güneş Enerjisi Santrali Kurulumunda 5 Milyon Rakamını Aştı

22 Mayıs 2024

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 2016 yılında bir milyon kurulum sayısına ulaşmasından bu yana yalnızca sekiz yıl içinde temiz enerji üretimi yolunda önemli bir kilometre taşı durumundaki beş milyon güneş enerjisi santrali tesisi sayısını geride bıraktı. 2016 yılı kurulum rakamı, ülkede ilk kez 1973 yılında kurularak ulusal elektrik dağıtım şebekesine bağlanmış olan tek güneş enerjisi santralinden 40 yıl sonra gerçekleşmişti.

ABD Güneş Enerjisi Endüstrileri Birliği ile yenilenebilir enerji sektöründe veri hizmetleri sağlayan Wood Mackenzie firmasından edinilen veriler 2020 yılı başından bu yana ABD’deki tüm güneş enerjisi santrali kurulumlarının yarısından fazlasının etkin duruma getirildiğini ortaya koyuyor. Ayrıca söz konusu kurulumların %25’inden fazlasının son 20 yılda devreye alındığı görülüyor.

Kaliforniya eyaleti kurulu 2 milyon güneş enerjisi santraliyle ülkede başı çekerken Illinois gibi eyaletlerde güneş enerjisi santrali sayısı 2017 yılındaki 2500’lük rakamdan günümüzde 87000’in üzerine çıkmış durumda. Benzer biçimde aynı dönemde Florida’da da güneş enerjisi santrali kurulumu sayısı 22000’den 235000 yükselerek kayda değer bir büyüme gösterdi.

Kaynak: world-energy
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü