Boston Dynamics Depo Operasyonları için Stretch İsimli Yeni Mobil Robot Tasarladı

05 Nisan 2021

ABD'li dünyaca ünlü mühendislik, yapay zekâ ve robotik tasarım firması Boston Dynamics, depo operasyonlarının daha güvenli ve daha verimli hale getirilmesi amacıyla tasarladığı Stretch isimli yeni mobil robotunu kamuoyu ile paylaşmıştır.

Lojistik endüstrisindeki esnek otomasyon çözümlerine yönelik artan talebi desteklemek için tasarlanmış yeni kutu taşıma robotu, şirketin e-ticaretteki artan taleple beslenen ve hızla büyüyen bir pazar olan depo otomasyonuna resmi girişini de işaret etmektedir.

Analistlere göre söz konusu robot, firmanın dünya genelinde 150 bini aşkın depolama tesisleri ve dağıtım merkezlerine yönelik, özel olarak tasarlanmış ilk ticari robotu olma özelliğini taşımaktadır.

Çok amaçlı mobil robot, teslimat kamyonun boşaltılmasıyla başlayıp ardından sipariş oluşturmaya doğru genişleyen hızlı kutu taşımanın gerekli olduğu operasyonları yerine getirmek için tasarlanmıştır.

Robotun teknolojisi, ürün akışlarını artırmak, fiziksel olarak zor görevlerde çalışanların güvenliğini sağlamak ve yüksek maliyetli sabit otomasyondaki maliyetleri düşürmek adına bir tesisin deposunda çalışabilen esnek, kolay entegre edilebilen bir çözüm oluşturmak amacıyla markanın robotik alanında uzun yıllara dayanan geliştirmelerine dayanmaktadır.

Kaynak:  stendustri.com.tr
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü