İngiltere’den 40 Milyar Dolarlık Satın Almaya Müdahale

30 Nisan 2021

İngiliz Hükümeti, ABD'li teknoloji firması Nvidia'nın çip üreticisi Arm’ı 40 milyar dolara satın alma teklifinin ardından ulusal güvenlik gerekçesiyle kamu çıkarlarına yönelik müdahaleleri düzenleyen tebligat yayınlamıştır.

The Guardian'da yer alan habere göre tebligat, İngiltere Dijital ve Kültür Bakanı Oliver Dowden tarafından yayınlanmıştır. Dowden konuya dair; "Arm'ı satın alma teklifine dair yaptığımız değerlendirmelerin ardından ulusal güvenlik anlamında müdahale mevzuatı yayınladık. Şimdi İngiltere bağımsız rekabet otoritesi, bu işlemin etkileri hakkında bir rapor hazırlayacak" açıklamasını yapmıştır.

Dowden, bilişim sektörünü desteklediklerini ve yabancı yatırımı memnuniyetle karşıladıklarını ancak bu gibi satın almaların ulusal güvenliğe olan etkilerini değerlendirmeye almak zorunda olduklarını bildirmiştir.

Öte yandan Nvidia'nın sözcüsü konuya ilişkin bir açıklama yaparak "Bu işlemin ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu düşünmüyoruz. İngiliz yetkililerle bu konu hakkında yakından çalışmaya devam edeceğiz" ifadesini kullanmıştır. Şu an Softbank'ın sahip olduğu Arm ise konuya ilişkin yorumda bulunmamıştır.

Kaynak: NTV
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü