LG Electronics Akıllı Telefon Üretmeyi Bırakıyor

06 Nisan 2021

LG Electronics, akıllı telefon üretmeyi bırakarak elektrikli araba ve akıllı evler gibi yeni teknolojiler geliştirmeye odaklanacağını duyurmuştur.

LG Electronics, elektrikli araba parçası üretme projesi gibi gelecekteki projeler için mobil iletişim birimini kapatmaya hazırlanmaktadır.

Şirket, elektrikli araba, akıllı ev, robotik ve yapay zekâ alanlarına yönelmek için 31 Temmuz itibariyle akıllı telefon üretimini ve satışını durduracaktır. Telefonlar geçen sene LG’nin satışlarının %8,2’sini oluştururken, şirket kısa dönemde gelir kaybı beklese de uzun dönemde finansal olarak daha iyi bir durumda olmayı hedeflemektedir.

LG, böylece araba parçası üretimlerini güçlendirebileceklerini ve altıncı nesil ağ sistemleri ve kameralar gibi yeni teknolojiler geliştirmeye odaklanacaklarını söylemiştir.

Şirketin hisseleri duyuru sonrasında %4,1 yükselirken iştiraklerinden LG Display’in hissesi de %6,3 yükselmiştir.

Android işletim sisteminde öncülerden olan LG, Google’ın sahibi Alphabet ile Nexus akıllı telefonlarının üretimi üzerine çalışıyordu. LG Electronics, elektrikli araç parçası üretme işini Kanadalı Magna International ile bir anlaşma imzalayarak yeni bir ortak girişime dönüştürmeyi planladığını belirtmişti.

Ortak girişim, Kore ve Çin’deki fabrikalarda elektrikli motorlar, akım dönüştürücüler ve elektrikli sürüş sistemleri üretecektir. LG Group, elektrikli araç bataryası üretmek için Endonezya ile de 9,8 milyar dolarlık yatırım mutabakat beyannamesi imzalamıştı.

Kaynak: bloomberght.com
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı, Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü