Petrol Azalan Stoklardan Destek Buldu

29 Nisan 2021

Petrol fiyatları, ABD'de azalan ham petrol stoklarından destek bularak, ayrıca da ana pazarlarda talebin kuvvetlendiğine dair işaretlerin bazı ülkelerde artan Kovid-19 vakalarını dengelemesiyle yükseldi.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında önceki iki seansta yüzde 3’ten fazla yükselişle varil başına 64 dolar civarında işlem görüyor. ABD petrol ürünleri talebi göstergesi geçen hafta son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, distile stoklar Mart başından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

Goldman Sachs’a göre, Avrupa’da aşılamanın artmasıyla birlikte petrol talebi gelecek 6 ayda en büyük sıçramalarından birini gerçekleştirecek ve üçüncü çeyrek itibariyle Brent petrol varil başına 80 dolara kadar tırmanacak.

Hindistan, ikinci koronavirüs dalgasından en fazla etkilenen ülkelerden biri olurken, Rystad Energy ülke için talep tahminini azaltarak gelecek ay için günlük 1,4 milyon varil arz fazlası olmasını bekliyor.

Haziran vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,3 yükselişle varil başına 64,02 dolar civarına yükseldi.

Haziran vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, çarşamba günü yüzde 1,3 yükseliş kaydettikten sonra yüzde 0,3 daha yükselerek varil başına 67,48 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kaynak: Bloomberght
Yayınlayan: T.C. Ticaret Bakanlığı Ticaret Araştırmaları Genel Müdürlüğü