BREXIT ve Birleşik Krallık STA

Brexit kapsamında ticari ilişkiler ve Birleşik Krallık ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması hakkında bilgiler

26 Şubat 2021

BREXIT SÜRECİ KAPSAMINDA TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK TİCARİ İLİŞKİLERİ

Birleşik Krallık (BK), 23 Haziran 2016 tarihinde yapılan referandum sonrasında AB’den ayrılma isteğini 29 Mart 2017 tarihinde kesinleştirmiş ve Brexit 31 Ocak 2020’de gerçekleşmiştir. Birleşik Krallık ile ticari ilişkilerimiz 31.12.2020 tarihine kadar Gümrük Birliği çerçevesinde devam etmiştir.
 
AB ile BK arasında yeni dönemdeki ilişkileri şekillendirecek yeni bir Ticaret Anlaşması imzalanmasına yönelik müzakereler 24 Aralık 2020 tarihinde tamamlanmış olup, ticarette tercihli muamele 1.1.2021 tarihinde uygulamaya konmuştur. AB-BK sürecine paralel olarak, ülkemizle BK arasında yürütülen STA müzakereleri de tamamlanmış ve 29.12.2020 tarihinde Anlaşma imzalanmıştır. Söz konusu Anlaşma 24 Şubat 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış ve Anlaşma’nın yürürlüğe girişi için ülkemizde onay süreci tamamlanmıştır. Anlaşma, BK'nın Nisan ayı içerisinde onay sürecini tamamlanması sonrasında yürürlüğe girecektir.STA metni ve eklerinin Türkçe nüshalarına ulaşmak için tıklayınız.

STA metni ve eklerinin İngilizce nüshalarına ulaşmak için tıklayınız.

STA kapsamı ticarette kullanılacak menşe beyanı örneği için tıklayınız.

Brexit süreci ve yeni dönemde Birleşik Krallık ile ticarete ilişkin Sıkça Sorulan Sorular için tıklayınız.

Birleşik Krallık ile ticarette tabi olunacak olası teknik mevzuat düzenlemelerine ilişkin bilgiye ulaşmak için tıklayınız. 

Birleşik Krallık ile ticarette tabi olunacak olası sektörel teknik mevzuat düzenlemelerine ilişkin bilgiye ulaşmak için tıklayınız. 

Sorularınızı sta@ticaret.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.