34. Ahilik Haftası Kutlamaları

04 Ekim 2021

 

34. Ahilik Haftası Kutlamaları, 13-19 Eylül 2021 tarihleri arasında Kırşehir Merkez olmak üzere 81 ilimizde gerçekleştirilmiştir.

Kırşehir merkezdeki kutlamalar, 13.09.2021 Pazartesi günü Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen açılış töreni ile başlamıştır. Hafta boyunca halkın yoğun katılımıyla devam eden etkinliklerin, 16.09.2021 tarihinde yapılan resmi kutlama törenine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, Bakanımız Sayın Mehmet Muş, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan, eski Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Danıştay eski Başkanı Zerrin Güngör, çok sayıda Milletvekili, Kırşehir Valisi, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Siyasi Parti İl Başkanları, İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Federasyon Başkanları, Birlik Başkanları ve çeşitli Oda Başkanları ile çok sayıda vatandaş katılmıştır.

Hafta boyu devam eden kutlamalarda 60’a yakın zengin içerikli birçok etkinlik yapılmıştır. Ahilik Teşkilatı içinde çok önemli bir yer tutan ve Dünya’da kurulmuş ilk kadın örgütü olan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Kadınlar Birliği’ne dikkat çekmek amacıyla Bacıyan-ı Rum ile ilgili panel düzenlenmiştir.

Kutlama haftası boyunca her gün binlerce vatandaşımıza Ahi pilavı, Ahi helvası ve Şerbet ikram edilmiştir. İl merkezinde ilçe günleri etkinlikleri düzenlenmiş ve halkın yoğun ilgisiyle karşılaşmıştır.

Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ahiliğin bilimsel ve kültürel yönleri de ele alınmıştır. Etkinlik haftası boyunca konferans ve paneller, Şiir Dinletisi ve Ahilik Söyleşisi de düzenlenmiştir. Kırşehir ilinde Ahilik kültür ve felsefesini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla çocuklara ve gençlere yönelik de birçok spor ve kültürel faaliyetler yapılmıştır. Bu kapsamda; çocuklara ve büyüklere yönelik Ahilik konulu tiyatro gösterisi, Ahilik futbol turnuvası, bisiklet gösterisi ve uluslararası satranç turnuvası düzenlenmiştir. Gösteri ve müsabakalarda dereceye girenlere ödüller verilmiş, etkinliklere katılanlara ise Ahilik temalı materyaller dağıtılmıştır.

Kutlamalar kapsamında Ahiliğin tanıtımına yönelik olarak;

  • Çeşitli materyallerin dağıtılması, (şapka, puzzle, kalemlik, Ahilik öğütleri, kitap, satranç takımı vb.)
  • Kuruluştan Kurtuluşa Osmanlı Kıyafetleri Defilesi düzenlenmesi,
  • Açık Cezaevi ve Denetimli Serbestlik Sergisi, Aile Yaşam Merkezi- Bozkırın Erenleri Resim Sergisi, Ahilik Eserleri Fotoğraf Sergisi ile Türksoy ressamlar Sergisinin açılması,
  • Ahiler Çarşısı, Ahiler Sağlık Çadırı, Çocuklara yönelik olarak Masal Çadırı ve Oyun Parkı ile Hafta boyu devam eden Kırşehir Alışveriş Festivalinin açılması,
  • Konserler, Mehteran Bölüğü Gösterileri, Yöresel Yemekler Yarışması, Esnaf Gecesi, Kuaförler Şov, Orman Fidanı Dikimi, Yamaç Paraşütü Gösterisi gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmesi,
  • Resim Yarışmasında dereceye girenlere, Yılın Ahisine, Yılın Kalfasına ve Yılın Çırağına ödüllerinin verilmesi,
  • Resmi Tören Programı ile Şed Kuşatma Töreni.

 
gibi zengin içerikli çeşitli etkinlikler de yapılmıştır.