Finansal Piyasalarda Yeni Bir Yatırım Aracı Doğuyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığı sistemi kapsamında, ürün senetlerinin tamamen elektronik ortamda alınıp satılabileceği bir sistem geliştirdiklerini söyledi. Bakan Yazıcı, bu senetlerin hisse senedi, altın ve döviz gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabileceğini açıkladı.

21 Mart 2012

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsacılığı sistemi kapsamında, ürün senetlerinin tamamen elektronik ortamda alınıp satılabileceği bir sistem geliştirdiklerini söyledi. Bakan Yazıcı, bu senetlerin hisse senedi, altın ve döviz gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabileceğini açıkladı.

Hayati Yazıcı,elektronik ürün senetlerini izlemek üzere Merkezi Kayıt Kuruluş A.Ş.’nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca yetkilendirildiğinin belirtti. Elektronik ürün senedi uygulamasının ilk olarak İzmir’de lisanslı bir şirketin depolayacağı pamukla başlayacağını kaydeden Bakan Yazıcı, ürün senetlerinin tamamen elektronik ortamda alınıp satılabileceğini, bu senetlerin hisse senedi, altın ve döviz gibi bir yatırım aracı olarak kullanılabileceğini kaydetti. Yazıcı, teminat olarak gösterilerek bankalardan da kredi alınabileceğini söyledi.

Bakan Yazıcı, ürün senetlerinin işlem göreceği ve uluslar arası alanda faaliyet gösterebilecek nitelikteki bir ‘Ürün İhtisas Borsası’nın kurulması için çalışmaların yürütüldüğünü dile getirdi. Yazıcı, 30 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununda yapılan değişiklikle Ürün İhtisas Borsası’nın Bakanlar Kurulu kararıyla kurulması esasının benimsendiğini ve bu borsanın kuruluşunun da en kısa sürede gerçekleştirileceğini bildirdi.

Söz konusu borsa kuruluncaya kadar elektronik ürün senetlerinin yeterli alt yapıya sahip olan ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca yetkilendirilen ticaret borsalarında işlem göreceğini ifade eden Yazıcı, elektronik ürün senedi uygulaması ile birlikte tarım sektörünün finansal kaynaklara daha kolay erişmesinin ve tarım sektörü ile finansal piyasaların entegre olmasının sağlanacağını ifade etti.