Uluslararası Fuarlara İlişkin Arama Yapılabilecek İnternet Siteleri

29 Ağustos 2018

http://www.ufinet.org

UFI (Uluslararası Fuarlar Birliği) üyeleri, tüm dünyadan fuar organizatörleri, fuarcılık sektörü ile ilgili dernekler, federasyonlar ve fuar merkezi sahiplerinden oluşmaktadır. 2002 yılı itibariyle, 184’ü fuar organizatöründen ve 7’si fuar merkezi sahibibinden oluşan toplam 191 “tam üye” statüsüne sahip üyesi mevcuttur. Türkiye’deki üyeleri; ITE-AFEKS, İZFAŞ, TURKEL ve TÜYAP’tır.

UFI’nin tüm dünyada onay verdiği uluslararası fuar sayısı ise sadece 621’dir. Onay için aranan başlıca kriterler; fuarın düzenli aralıklarla en az üç kez gerçekleştirilmiş olması, katılımcı sayısının % 20’sinin yabancı firmalardan oluşması veya toplam ziyaretçilerin %4’ünü yabancı ziyaretçilerin oluşturması veya kiralanan toplam stand alanının %20’sinin yabancı firmalara tahsis edilmiş olmasıdır.

 UFI onayına sahip fuarlar; site ana sayfasındaki “UFI members” bölümünde; isim, şehir/ülke ve sektör bazında taranabilmektedir.

***

http://www.expodatabase.com

Dünyada düzenlenen 10.000’den fazla fuar kaydı yer almaktadır. “Tradeshows” bölümü takip edilerek sektör, ülke/şehir ve tarih kriterleri verilmek suretiyle arama yapılabilmektedir. Detaylı bilgiye erişim için abonelik gerektirmekle birlikte, bazı fuarlar için ana organizatörün web sayfasına link verilmektedir.

***

http://www.auma.de

Ücretsiz olarak herkesin kullanımına açık olan site, Almanya’da ve tüm dünyada düzenlenen fuarlara ilişkin zengin bir veri kaynağı niteliğindedir. İngilizce menüden, “Fair Data Worldwide” bölümü takip edilerek sektör, ülke/şehir ve tarih kriterleri verilmek suretiyle arama yapılabilmektedir.

***

http://www.jetro.go.jp/fa/e/wfair_hp/eng/index.html

Japon Dış Ticaret Kuruluşu JETRO’nun fuarlar ile ilgili sayfalarında, Japonya’nın yanısıra, 100 ülkeye ilişkin fuar kayıtları yer almaktadır. Fuar adı, düzenlendiği ülke (şehir), tarih ve sektör itibariyle arama yapılabilmektedir. Herkesin kullanımına açıktır.

***

http://www.exhibitions-world.com/

Dünyada düzenlenen 4.000 civarında fuara ulaşılabilen sitede; sektör, organizatör, fuar adı ve düzenlendiği bölge itibariyle fuar taraması yapılabilmektedir. Üyelik gerektirmekle birlikte, ücretsiz olarak üye olunabilmektedir.

***

http://www.tsnn.com

http://www.exhibitornet.com

http://www.globalsources.com

Her dört site de, aynı veri tabanı ( http://www.tssn.com ) tarafından desteklenmektedir. ABD ve dünyada düzenlenen 15.000’den fazla fuar ve kongre organizasyona ilişkin bilgi bulunduğu belirtilmektedir. Fuarlara ilişkin isim, yer, tarih ve organizatör adreslerine ulaşılabilmektedir. Bunun için http://www.tsnn.com ve http://www.tscentral.com ‘da (ücretsiz) üyelik gerekir iken, diğer siteler üyelik gerektirmemektedir.

 

*********************************************************************

Bölgeler veya Ülkeler Bazında Bilgi Sağlayan Kaynaklar:

 

Güney Afrika

http://www.exsa.co.za

AVRUPA

Almanya

http://www.auma.de

Belçika ve Lüksemburg

http://www.febelux.be

Çek ve Slovak Cumhuriyetleri
http://www.bvv.cz

 

İngiltere

http://www.exhibitions.co.uk

http://www.aeo.org.uk

İspanya

http://www.afe.es

İsviçre

http://www.messenschweiz.ch

İtalya

http://www.aefi.it

 

Polonya

http://www.polfair.com.pl


Portekiz

http://www.bdo.pt

 

Rusya ve Bölge Ülkeleri

www.allexpo.ru/eng/

www.exponet.ru/index.html

http://www.dtmos.ru/tur/2004_yele_fuar_takvimi

Ukrayna

http://www.expo.org.ua

İskandinav Ülkeleri

http://www.fairlink.se

ASYA/AVUSTRALYA

Avustralya
http://www.eeaa.com.au

Çin ve Hong Kong

http://www.exhibitions.org.hk/link.html

 

Endonezya

 
 

Singapur

http://www.saceos.org.sg/

 

KUZEY AMERİKA

ABD

http://www.tsnn.com

http://www.exhibitornet.com

http://www.globalsources.com