170 milyon lira değerinde kaçak saat ele geçirildi

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, 170 milyon lira değerinde dünyaca ünlü markalara ait 28 bin 660 adet kol saati, 175 adet duvar saati ve 3 bin 380 adet saat kutusu ele geçirildi.

01 Temmuz 2016
İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, 170 milyon lira değerinde dünyaca ünlü markalara ait 28 bin 660 adet kol saati, 175 adet duvar saati ve 3 bin 380 adet saat kutusu ele geçirildi. 

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından planlı olarak yürütülen kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında, bir firmanın yurtdışından Ambarlı Limanı’na gelecek olan konteyneri takibe alındı. 

Gümrük muhafaza ekiplerince öncelikle konteynerin limandaki hareketleri, daha sonra ithalat beyannamesi incelendi.  İncelemede, konteynerdeki eşyanın 1200 adet delgeç olarak bildirildiği anlaşıldı.
 
Konteyneri takibe alan ekipler, muayene işlemleri tamamlanan konteynerin aslında tespit sahasına hiç indirilmediğini ve sadece limandaki yerinin değiştirildiğini tespit etti. Bunun üzerine, konteynerlarda yapılan detaylı aramalarda dünyaca ünlü markalara ait 28 bin 660 adet kol saati, 175 adet duvar saati ve 3 bin 380 adet saat kutusu tespit edildi. Her biri dünyaca ünlü markaların imzasını taşıyan ve sertifikalı olan saatlere el konuldu. Saatlerin piyasadaki değerinin 170 milyon lira olduğu belirlendi. Olayla ilgili olarak Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına 8 kişi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.