Sipariş Silahlar Gizlendi ama Muhafazadan Kaçamadı

05 Aralık 2017
Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı gümrük muhafaza ekipleri kaçakçılıkla her alanda amansız mücadelesini sürdürüyor. Mersin Limanında Amerika Birleşik Devletlerinden gelen bir gemiden indirilen konteynerde gümrük muhafaza personeli tarafından özel sipariş üzerine getirtildiği anlaşılan 47 adet muhtelif markalarda silah ele geçirildi.

Mersin Limanına Amerika Birleşik Devletlerinden gelen SATIE isimli gemiden indirilen konteynerlere ilişkin Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince yapılan risk değerlendirmesi sonucunda belirlenen konteyner X-Ray taramasına sevk edildi.

Göndericisi ABD’de bir şirket olan ve 2 adet kullanılmış otomobil bulunduğu beyan edilen konteynerde yapılan taramada araçlarda şüpheli yoğunluk tespit edildi. Bunun üzerine muhafaza memurları tarafından gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra konteyner kapakları açıldı ve içerisinde bulunan Ford Mustang ve Chrysler marka otomobiller detaylı olarak aranmak üzere arama hangarına alındı.

Arama hangarında araçların kapı, bagaj ve bunun gibi doğal boşlukların bulunduğu döşemeler söküldüğünde buralara gizlenmiş vaziyette silahlar olduğu görüldü. Yapılan detaylı arama sonucunda araçların doğal boşluklarında “hayalet silah” olarak bilinen Glock marka tabancalar da olmak üzere, muhtelif markalarda özel sipariş üzerine getirtildiği anlaşılan 6’sı uzun namlulu 41’i tabanca olmak üzere 47 adet silah ele geçirildi.

Olay ile ilgili olarak ithalatçı şirket yetkilisi dahil olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı. Soruşturmaya Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda devam edilmektedir.