Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı muhafaza ekipleri piyasa değeri 3 milyon 40 bin TL olan 6 bin 514 adet cep telefonuna el koydu.

11 Aralık 2017

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı muhafaza ekipleri IMEI numaralarını klonlayıp kaçak cep telefonlarını piyasaya sürerek tüketiciyi aldatan şirkete baskın düzenledi ve piyasa değeri 3 milyon 40 bin TL olan 6 bin 514 adet cep telefonuna el koydu.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Alo 136 İhbar Hattına gelen bir ihbarda İstanbul’da bir şirketin yurda kaçak yollardan cep telefonu getirdiği bildirildi. Alınan ihbar ivedilikle İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne iletilerek operasyon düzenlenmesi talimatı verildi. 

İhbar üzerine harekete geçen İstanbul Gümrük Muhafaza ekipleri adı geçen şirketin faaliyet gösterdiği Zeytinburnu’nda bulunan işyerine baskın düzenledi. Gerçekleştirilen baskın sonucunda, farklı marka ve modellerdeki cep telefonlarına ait IMEI numaralarının klonlanmak suretiyle gümrük vergileri ödenmeden yurt içinde kullanıma hazır hale getirildiği ortaya çıkarıldı.

Yapılan sayım ve tespit sonucunda işyerinde Samsung, HTC, Nokia ve LG markalarına ait farklı modellerde piyasa değeri 3 milyon 40 bin TL olan 6 bin 514 adet cep telefonu bulundu. El konulan cep telefonlarına ilişkin Bilişim Teknolojileri Kurumu ile iletişime geçilerek cihazlarda bulunan IMEI numaralarının hâlihazırda yasal kullanıcılara ait olduğu teyit edildi.

Olayla ilgili olarak şirket sahibi R.A. hakkında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı nezdinde 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefetten soruşturma başlatıldı.