30 bin 850 paket kaçak sigara yakalandı

Habur Gümrük Kapısında Gümrük Muhafaza Ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda 30 bin 850 paket kaçak sigara ile 188 kilogram nargile tütünü ele geçirildi.

20 Mayıs 2016
Irak’tan Türkiye’ye giriş yapmak üzere Habur Gümrük Sahası’na gelen TIR, Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli tarafından riskli değerlendirilerek x-ray tarama cihazına sevk edildi. 

Ekipler tarafından gerçekleştirilen arama ve kontroller sonucunda, TIR dorsesinde brandaların arasına gizlenen 16 bin paket bandrolsüz sigara olduğu belirlendi. Habur’da gerçekleştirilen bir başka aramada ise, işlemlerinin bitmesine rağmen sahadan çıkmayan bir aracı izlemeye alan gümrük muhafaza ekipleri, aracın altından alınan eşyaların başka bir araca yüklenmeye başlanması üzerine müdahalede bulundu.

Yapılan incelemede şoförün yakalanmamak için sigaraları sıra beklerken yandaki aracın altına sakladığı daha sonra oradan almaya çalıştığı anlaşıldı. Yapılan sayımda yurda kaçak olarak sokulmaya çalışılan sigaraların 14 bin 850 paket olduğu anlaşıldı. 

Habur sınır kapısında gerçekleşen diğer bir operasyonda da 3 bin 750 paket (188 kilogram) nargile tütünü ele geçirildi. Kaçak eşyalara el konulurken toplam 250 bin 251 TL değerindeki 30 bin 850 paket sigara ile 188 kilogram nargile tütünü kaçakçılığı ile ilgili olarak araç sürücüleri hakkında Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.