4.2 Milyon TL değerinde kaçak güneş gözlüğü yakalandı.

İstanbul’da gümrük muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyonda 4 milyon 249 bin TL değerinde kaçak güneş gözlüğü yakalandı.

22 Mart 2016
İstanbul’da gümrük muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen bir operasyonda 4 milyon 249 bin TL değerinde kaçak güneş gözlüğü yakalandı.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ALO 136 Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İhbar Hattına gelen bir ihbarda, Doğubayazıt’tan kargo ile İstanbul’daki bir kişiye gümrük kaçağı eşya gönderildiği bilgisi alındı.
 
Alınan bilgi çerçevesinde ekipler tarafından kargonun gönderileceği firmada yapılan araştırmalarda firma kayıtlarında gerçekten böyle bir gönderinin olduğu teyit edildi. Eşyanın teslim edileceği adreste güvenlik önlemleri alınarak gönderi takibe alındı.
 
Teslimatın ardından, alınan arama ve el koyma kararına istinaden kargonun teslim edildiği işyerine girilerek suçüstü yapıldı.
 
Yapılan aramada, 10 koli içerisinde ünlü bir markaya ait toplam 5 bin adet güneş gözlüğü tespit edildi. Arama esnasında işyerine başka bir kargo firması ile yeni bir gönderi geldi. Ekipler bu kargoyu da incelemeye aldı. Yeni kargoda da yapılan kontrolde aynı markaya ait 5 bin adet daha güneş gözlüğü olduğu anlaşıldı.
 
Yurdumuza kaçak olarak sokulduğu tespit edilen gözlüklerle ilgili olarak herhangi bir fatura belgesine rastlanmadı. Bunun üzerine güneş gözlüklerine mahkeme kararı ile el konuldu.
 
Ele geçirilen 10 bin adet güneş gözlüğünün piyasa değerinin toplam 4 milyon 249 bin 770 TL olduğu anlaşıldı.
 
Kaçakçılık olayı ile ilgisi olan şahıslar hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.