Alüminyum çıtalara cep telefonu sakladılar

Gürbulak Gümrük Kapısında İran’dan Türkiye’ye gelen bir TIR’da piyasa değeri toplam 1 milyon 257 bin 659 TL olan 1860 adet Samsung marka cep telefonu ve 444 paket yabancı menşeli bandrolsüz sigara ele geçirildi.

07 Eylül 2017

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kaçakçılıkla mücadele amacıyla yürütülen risk analizi çalışmaları kapsamında Gürbulak Gümrük Kapısında İran’dan Türkiye’ye gelen bir TIR’da piyasa değeri toplam 1 milyon 257 bin 659 TL olan 1860 adet Samsung marka cep telefonu ve 444 paket yabancı menşeli bandrolsüz sigara ele geçirildi.

İran’dan Türkiye’ye giriş yapmak üzere Gürbulak Gümrük Kapısına gelen bir nakliye firmasına ait TIR, giriş ve araç tescil işlemlerinin tamamlanmasını müteakip sistem üzerinden yapılan risk analizi sonucunda X-Ray taramasına sevk edildi.

Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından yapılan X-Ray taramasında şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine TIR, personel refakatinde detaylı olarak aranmak üzere arama hangarına yönlendirildi. Muhafaza personeli tarafından gerçekleştirilen arama sonucunda boş olan TIR dorsesinin alüminyum yan destek çıtaları içinde yer alan boşluklara gizlenmiş vaziyette sigara ve cep telefonu olduğu görüldü.

Yerinden sökülen çıtalar boşaltılarak yapılan sayım sonucunda piyasa değeri toplam 1 milyon 257 bin 659 TL olan çeşitli modellerde 1860 adet Samsung marka cep telefonu ile 444 paket yabancı menşeli bandrolsüz sigara ele geçirildi.

Yakalanan cep telefonu ve sigaralara el konuldu ve şüpheli araç sürücüsü hakkında Doğubayazıt Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.