Ambarlı Limanı’nda 3 milyon paketi aşkın kaçak sigara ele geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin önemle üzerinde durduğu Konteyner Liman Takip Sistemi ile Ambarlı Limanı’nda 3 milyon paketi askın kaçak sigara yakalandı.

30 Mayıs 2017
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin önemle üzerinde durduğu Konteyner Liman Takip Sistemi ile Ambarlı Limanı’nda 3 milyon paketi aşkın kaçak sigara yakalandı.

Gümrük Muhafaza Ekipleri, Konteyner Liman Takip Sistemi ile kaçağa geçit vermedi. Ambarlı Limanı'nda Mısır’dan gelen 5 konteyner içerisinde 3 milyon paketi aşkın kaçak sigara ele geçirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci başarılı operasyona imza atan gümrük muhafaza ekiplerini kutladı, "Konteyner ve Liman Takip Sistemi'nin ilk aydan meyvesini alıyoruz" dedi.

Bakan Tüfenkci sistemi şu sözlerle anlattı: "Biz bu sistemle ülkemize giriş yapan eşyanın limana gelişinden limandan ayrılışına kadar liman idaresince gerçekleştirilen tüm işlemlerin gümrük idaresince elektronik ortamda takibini amaçlıyoruz."
Bu sistem sayesinde gümrük denetimlerinin etkinliğinin artırıldığına dikkati çeken Bakan Tüfenkci, limanda işlemlerin hız kazanması ile firmalara zaman ve maliyet avantajı sağlandığına vurgu yaptı.

Bakan Tüfenkci, sistemin konteyner trafiğinin yaklaşık % 60'nı oluşturan Mersin Limanı, Ambarlı Gümrük Müdürlüğüne bağlı limanlar ve Gemlik Gümrük Müdürlüğüne bağlı limanlarda uygulandığını belirtti, "Hedefimiz 2017 yılı sonunda sistemi tüm limanlarda hayata geçirmek" dedi.

Sistem kaçağa geçit vermedi

Konteyner ve Liman Takip Sistemi Ambarlı Gümrük Müdürlüğü'ne bağlı limanlarda bir ay önce uygulanmaya başlandı.

Sistem sayesinde Mısır’dan gelen 5 konteyner dolusu; 3 milyon paketi aşkın kaçak sigara ele geçirildi.

Mısır’dan gelen 5 adet konteynerin liman kapısı çıkış fişlerinin sahte olabileceğinden şüphelenen Gümrük Muhafaza Ekipleri, konteynerleri X-Ray taramasına yönlendirdi.

Konteynerların oto yedek parçası taşıdığı beyan edilmişti; ancak yapılan aramalarda, konteynerlerin tamamının kaçak sigara ile dolu olduğu görüldü.

3 milyon paketi aşkın sigara yakalamasının piyasa değerinin ise 30 milyon lira olduğu öğrenildi.