Çerçeve ve ıslak mendil dediler kaçak sigara çıktı

17 Bin 500 kilo Çerçeve Beyan Ettiler Sadece 243 Adet Çıktı

12 Ağustos 2016
Gümrük Muhafaza ekipleri gerçekleştirdikleri iki operasyonda 867 bin 500 paket sigara ele geçirdi.
 

Özellikle organize suç ve terör örgütlerini finanse etmesi nedeniyle sigara kaçakçılığı konusunda kararlılıkla mücadelesini sürdüren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, detaylı analiz sonunda Birleşik Arap Emirlikleri çıkışlı iki geminin yükleri arasında kaçak sigara getirileceği bilgisine ulaştı.
 
17 bin 500 kilo çerçeve beyan ettiler sadece 243 adet çıktı
 
Söz konusu gemiler Bakanlık Komuta Kontrol Merkezi’nde gemi takip programı üzerinden izlemeye alındı. Gemilerden birinin Ambarlı Kumport Limanı’na yanaştığı belirlendi.
 
Riskli olarak değerlendirilen konteynerde 17 bin 500 kg brüt ağırlığında ahşap çerçeve olduğu beyan edilmişti. Ekipler tarafından boşaltılan konteynerde beyana uygun olarak sadece 243 adet ahşap çerçeve bulunduğu görüldü. Ahşap çerçevelerin arkasında ise 357 bin 500 paket sigara tespit edildi. Yakalanan sigara ve diğer eşyaların piyasa değerinin yaklaşık 3 milyon TL olduğu belirlendi.
 
Islak mendil dediler sigara çıktı
 
Takibe alınan ikinci gemide ise 510 bin paket sigara ele geçirildi.
 
Ülkemize doğru gelen ikinci geminin Marmara Denizi’ne girmesi ile birlikte İstanbul Gümrük Muhafaza birimleri tarafından fiziki takip başladı. Şüpheli konteynerin limana indirilmesinin ardından x-ray taraması yapıldı. Ardından tütün dedektör köpeği Lilly ile yapılan kontrolde köpeğin konteynere yoğun tepki verdiği görüldü. Yapılan aramada hiç ıslak mendil olarak beyan edilen eşyanın tamamının sigara olduğu anlaşıldı.
 
Yapılan sayımda yasadışı yollarla ülkemize getirilen yabancı menşeili toplam 510 bin paket sigara tespit edildi. Yakalanan sigaraların piyasa değerinin yaklaşık 4 milyon 250 bin TL olduğu anlaşıldı.
 
İki farklı kaçakçılık olayı ile ilgili olarak alıcı firma sahipleri ile taşıyıcı acente yetkilileri hakkında kaçakçılık suçlaması ile Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı. Gerçekleştirilen iki operasyonda toplam 7 milyon 250 bin TL değerinde 867 bin 500 paket sigaraya el konuldu.