Çocuk kıyafetlerine kokain emdirdiler

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gümrük muhafaza ekipleri dedektör köpekleriyle birlikte kargoda da uyuşturucuya geçit vermiyor.

21 Eylül 2020
İstanbul Uluslararası Kargo İşleme Merkezinde gümrük muhafaza personeli tarafından piyasa değeri 5 milyon 352 bin TL olan 26 kilo 760 gram kokain ele geçirildi.
 
İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından İstanbul Uluslararası Kargo İşleme Merkezinde yapılan rutin kontrollerde narkotik dedektör köpekler Nitro, Baron, Kabold ve Aika Brezilya’dan gelen gönderilere aşırı tepki verdi. Gönderiler muhafaza personeli tarafından açıldığında paketlerde kullanılmış kıyafetler olduğu görüldü.
 
Kıyafetlerden alınan numuneler uyuşturucu test kitinde analiz edildiğinde kokain uyarısı alındı. Ağırlığı 26 kilo 760 gram gelen kıyafetlere emdirilen uyuşturucunun piyasa değeri 5 milyon 352 bin TL’dir.
 
Söz konusu gönderilerin içeriklerinin benzerlik göstermesi ve gönderi üzerindeki el yazılarının çok benzer olması, gönderilerin bağlantılı olabileceği şüphesini doğurdu. Konu hakkında bilgilendirilen Bakırköy Cumhuriyet Savcılığından alınan talimat üzerine gümrük muhafaza ekipleri tarafından şüphelilere yönelik eşzamanlı operasyon başlatıldı.
 
Gönderilerin rutin dağıtım işlemleri posta dağıtıcısına refakat edilerek devam ettirildi ve alıcılar adreslerinde gözaltına alındı. Şahısların sorgusunda paketleri teslim edecekleri şahıslar olduğu öğrenildi ve diğer alıcılarla irtibat kurmaları sağlanarak kararlaştırılan buluşma yerlerinde bu kişiler de kıskıvrak yakalanarak gözaltına alındı. Savcılık tarafından Mahkeme sevk edilen şüpheliler çıkarıldıkları Mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.