Çocuklar için kanserojen oyuncak kaçırırken yakalandılar

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından Ambarlı Limanında gerçekleştirilen operasyonda piyasa değeri 320 bin 77 TL olan 12 bin 500 adet oyuncak ile 83 bin adet muhtelif eşya ele geçirildi.

25 Ağustos 2017
Ambarlı Liman sahasından çıkarılmak istenen konteynere ait evraklar, Konteyner Takip Sistemi üzerinden sorgulandı. Yapılan sorguda, çıkış listesinde yer almadığı tespit edilen konteynere ilişkin evrakların sahte olduğundan şüphelenen muhafaza memuru tarafından konteynerin çıkış işlemleri yavaşlatılarak, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerine haber verildi. 

Olay yerine intikal eden gümrük muhafaza ekipleri, ibraz edilen çıkış fişinin daha önce başka bir firma adına düzenlendiğini ve yeniden kullanılmaya çalışıldığını tespit etti. Bunun üzerine konteyner detaylı olarak aranmak üzere arama hangarına yönlendirildi. 

Yapılan arama sonucunda konteynerde piyasa değeri 320 bin 077 TL olan, 12 bin 500 adet oyuncak, 2 bin adet çanta, 8 bin 800 adet cüzdan, 2 bin 600 paket magnet harf, 52 bin 800 adet kalem, 11 bin adet tarak ve 5 bin 800 adet ayna ele geçirildi.

Kaçak eşyalara el konuldu, olaya karışan 2 şüpheli gözaltına alındı ve haklarında Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldı.