Gaziantep'te Kaçak Akaryakıt Operasyonu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçakçılık ve istihbarat ekiplerince, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bir akaryakıt istasyonunda yapılan denetimde piyasa değeri yaklaşık 4 milyon 100 bin lira olan toplam 888 bin litre kaçak akaryakıt tespit edildi.

19 Aralık 2013

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kaçakçılık ve istihbarat ekiplerince, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bir akaryakıt istasyonunda yapılan denetimde piyasa değeri yaklaşık 4 milyon 100 bin lira olan toplam 888 bin litre kaçak akaryakıt tespit edildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı GAPGümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Gaziantep Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde bulunan bir akaryakıt istasyonunda denetim yapıldı.

Otomasyon sistemiyle kontrol edilen stok tanklarındaki otomasyon ölçüm problarının kontrolünde, motorin tankında bulunan otomasyon ölçüm probuna bağlı şamandıranın tahta kama yardımı ile sıfır noktasında sabitlendiği ve bu şekilde otomasyon sistemine müdahale edilerek doğru çalışmasının engellendiği ve otomasyon sisteminde yakıt yokmuş gibi işlem yapıldığı tespit edildi.

Yapılan soruşturma kapsamında işyeri yazarkasaları, ibraz edilen mali kayıtlar ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) otomasyon verileri incelendi. EPDK tarafından verilen lisansa esas teşkil eden belgelerde belirlenenlere aykırı düzenek ve ekipmanlarla satışı gerçekleştirilen ve alışına dair belge ibraz edilemeyen, menşei belirsiz 631 bin litre motorin, 257 bin litre benzin olmak üzere toplam 888 bin litre kaçak akaryakıt alış-satışı olduğu tespit edildi.

Tespit edilen kaçak akaryakıtın piyasa değeri yaklaşık 4 milyon 100 bin lira olarak belirlendi.