Gümrük Muhafaza Ekipleri Bursa’da 30 Adet Lüks Araca El Koydu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı lüks araçlarla ilgili operasyonlarını ülke genelinde sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda Bursa ilinde toplam 30 adet yabancı plakalı araç ele geçirildi.

05 Kasım 2015
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı lüks araçlarla ilgili operasyonlarını ülke genelinde sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda Bursa ilinde toplam 30 adet yabancı plakalı araç ele geçirildi.

Gümrük Ticaret Bakanlığı birimlerinin tespiti ile başlatılan ve yasal olmadığı halde kanunlara aykırı bir şekilde ülke içinde bırakıldıkları, yasak olmasına rağmen hak sahibi olmayan vatandaşlarımız tarafından kullanıldıkları, hak sahibi olmayan kişilere kiralandıkları, modifiye edilerek satıldıkları ve usulsüz olarak ülke içinde kullanıldıkları anlaşılan araçlar Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri ile diğer güvenlik birimleri ekiplerince takibe alındı.
 
Turistik kolaylıklardan faydalanmak suretiyle geçici ithal edilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına yönelik inceleme ve araştırma başlatan Gümrük Muhafaza ekipleri de bu kapsamda; ülke içinde muafiyet hakkı bulunmayan kişilerce kullanılan ve vergileri ödenmeden iç piyasada yasal olmayan yollarla ticarete konu edilen; 1 adet Mercedes 4x4 Jeep, 1 adet Ford Mustang, 1 adet X5 BMW Jeep, 4 adet Audi, 8 adet Mercedes ve 15 adet BMW marka 28 adedi Bulgar plakalı, 2 adedi ise Gürcü plakalı olmak üzere 30 adet lüks araca savcılık talimatı ve mahkeme kararları ile el koydu.
 
El konulan araçlardan Bulgar plakalı olanların 3 milyon 675 bin TL, Gürcü plakalı olanların 325 bin TL değerinde olmak üzere, toplam 4 milyon TL değerinde oldukları belirlendi.
 
Olaylarla ilgili olarak 65 kişi hakkında Kaçakçılıkla Mücadele ve Türk Ceza Kanunlarına muhalefetten Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.