Gümrük Muhafaza Ekipleri Parçalanmış 3 Adet Yabacı Plakalı Lüks Araç Ele Geçirdi

Gümrük Muhafaza Ekipleri Parçalanmış 3 Adet Yabacı Plakalı Lüks Araç Ele Geçirdi

19 Aralık 2016
Süresi geçtiği halde ülkeden çıkarılmayan yabancı plakalı lüks araçlarla ilgili operasyonlar, güvenlik birimleri tarafından ülke genelinde sürdürülüyor. Bu kapsamda, 2016 yılında çeşitli illerde toplam 8.854 adet araca cezai işlem uygulandı.
Mevzuata aykırı bir şekilde ülke içinde bırakılan, yasak olmasına rağmen hak sahibi olmayan vatandaşlarımız tarafından kullanılan ve hak sahibi olmayan kişilere kiralandıkları, satıldıkları, ikinci el oto parçası olarak satılmak üzere parçalandığı tespit edilen yabancı plakalı lüks araçlara yönelik operasyonlar son dönemde daha da artırıldı. Tüm kolluk birimlerince ülke genelinde yapılan yoğun denetimler sonucu önemli yakalamalar gerçekleştirildi.
 
Yürütülen bu çalışmalara vatandaşlarımızın Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattına yaptığı bildirimler de büyük katkılar sağladı. Bu kapsamda Bakanlığımız Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğüne gelen bir ihbarın değerlendirilmesi sonucunda, Bursa Oto Sanayii Sitesindeki bir iş yerinde yabancı plakalı lüks araçların parçalanıp satıldığı tespit edildi.
 
Alınan bilgilerin Bursa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne iletilmesinin ardından Gümrük Muhafaza ekiplerince söz konusu iş yeri ve çevresinde inceleme başlatıldı. Yürütülen çalışmalar kapsamında, internet üzerinden yapılan araştırmalarda söz konusu iş yerinin lüks araç parçalarını internet sitesi üzerinden sattığı da belirlendi.
 
Yapılan operasyonda, iş yerinin dış kısmında parçaları sökülmüş vaziyette yabancı plakalı olduğu görülen bir araç tespit edildi. Şasi numarasının sistem üzerinden yapılan sorgulamasında, aracın turistik kolaylıklardan faydalanarak ülkemize Bulgar uyruklu bir şahıs tarafından getirildiği ve yasalara aykırı olarak Türkiye’de bırakıldığı anlaşıldı. Ayrıca yapılan aramada,  2 adet MERCEDES ve 1 adet AUDI marka lüks aracın parçalandığı ve parçaların iş yerinin muhtelif yerlerinde satışa hazır şekilde depolandığı görüldü. Piyasa değeri 176 Bin 605 TL olan araç ve parçalarına el konuldu.
 
Hazırlanan soruşturma dosyası kapsamında 4’ü yabancı uyruklu olmak üzere toplamda 12 şüpheli şahıs hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
 
Ülke genelinde yapılan operasyonlarda, 2016 yılının ilk 10 ayında mevzuat ihlali yapan 1.047 adet Gürcistan plakalı, 2.014 adet Bulgaristan plakalı, 860 adet Suriye plakalı ve 4.843 adet diğer ülke plakalı araca gümrük kanununun ilgili maddeleri gereğince işlem yapıldı. Ayrıca bu araçlarla ilgili kişilere 27 milyon 100 bin TL değerinde ceza kesildi.