Gümrük Muhafazadan Rekor Uyuşturucu Yakalaması

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince, Türkiye’den Bulgaristan’a gitmek üzere Hamzabeyli Sınır Kapısı’na gelen bir TIR’da yapılan aramada, 77 milyon 600 bin TL değerinde 775 kilo 75 gram Eroin ele geçirildi. Söz konusu miktar, bugüne kadar Gümrük Muhafaza Ekiplerince tek seferde gerçekleştirilen en büyük uyuşturucu yakalaması olarak kayıtlara geçti.

08 Mayıs 2017
İran uyruklu A.E.’nin sürücülüğünü yaptığı ve J.S’nin ikinci şoför olarak bulunduğu, plastik yapımında kullanılan toz madde taşıyan TIR, risk analizi kapsamında X-ray taramasına sevk edildi. Eroinin, aynı yoğunluktaki toz formunda yasal yükün arasına gizlenmiş olması sebebiyle taramada şüpheli yoğunluğa rastlanmadı. Buna karşın, tedirgin ve şüpheli  tavırlar sergileyen araç sürücüleri, görevli memurların dikkati ve tecrübesi sayesinde yakalanmaktan kurtulamadı.
 
X-ray taramasının ardından, dedektör köpekler ve diğer yardımcı kontrol ekipmanları ile aracın detaylı aramasının yapılması kararlaştırılarak araç arama hangarına alındı.  Narkotik dedektör köpekler Zeus, Thea ve Benga ile yapılan aramada, dedektör köpeklerin TIR dorsesinin belirli bölgelerine aşırı tepki vermesi üzerine, dorsenin açılarak yükün incelenmesi kararlaştırıldı.
 
Gümrük Muhafaza ve Gümrük Müdürlüğü ekiplerinin katılımı ile yapılan incelemede, araç içerisinde bulunan toplam 825 torba tek tek açılarak kontrol edildi. Kontrol sonucunda, 31 torba içerisinde, aynı mahiyetteki yasal yükün içerisine gizlenmiş kahverengi toz madde olduğu belirlendi. Şüpheli maddeden alınan numunenin narkotik madde tespit cihazı ile analiz edilmesi sonucu, maddenin eroin olduğu tespit edildi. Olayda ele geçirilen toplam 775 kilo 75 gram Eroinin piyasa değerinin 77 milyon 600 bin TL olduğu bildirildi.
 
Olay sonucunda ele geçirilen uyuşturucu maddeye ve uyuşturucu taşımasında kullanılan TIR’a Gümrük Muhafaza ekiplerince el konuldu. Şüpheli araç sürücüleri ise Hamzabeyli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerince gözaltına alınarak Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. Olayın bağlantılarının ortaya çıkartılması için soruşturma başlatıldı.
 
Uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadelede, her geçen gün kapasitesini geliştirerek yeni başarılara imza atan Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, yılbaşından bu yana birçok önemli yakalama gerçekleştirdi. 2017’de yakalanan uyuşturucu miktarı 5 tonun üzerine çıkarken, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda ele geçirilen 775 kilo 75 gram eroin, Gümrük Muhafaza Ekiplerince bugüne kadar tek seferde yapılan en büyük uyuşturucu yakalaması olarak kayıtlara geçti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının uyuşturucu madde kaçakçılığı ile kararlı mücadelesinin hız kesmeden devam edeceği belirtildi.