Gürbulak Gümrük Muhafaza ekipleri 103 kilo eroin ele geçirdi

Gürbulak gümrük kapısında gümrük muhafaza ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda 103 kilo 242 gram eroin ele geçirildi.

05 Temmuz 2017
Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince edinilen bir istihbaratta geçtiğimiz Ramazan Bayramı tatili sırasında İran’dan Türkiye’ye uyuşturucu madde getirileceği öğrenildi. Bu kapsamda çalışmaları yürüten gümrük muhafaza ekipleri sürücülüğünü A.K nin yaptığı Türk plakalı bir Tır aracını tespit ederek izlemeye aldı. Sahaya gelip işlemleri tamamlamasının ardından araç arama hangarına sevk edildi.
 
Yatağın İçine Gizlemişler
 
Burada Narkotik Detektör Köpeği ile yapılan kontrolde, köpeğin aracın muhtelif bölgelerine tepki vermesi üzerine yapılan detaylı aramalarda; çekici içerisindeki yatağın kılıfı içerisine sıralanarak gizlenmiş halde 58 paket, kabininin sol üst duvarındaki döşemesi içerisine gizlenmiş halde 15 paket, torpido göğsünün alt kısmında gizlenmiş vaziyette 3 paket bulundu.
 
Su Deposunu Bile Doldurmuşlar
 
Dedektör köpeğin dorsenin altında bulunan su deposuna verdiği tepki üzerine kesilerek açılan yerde 16 paket, çekici kabininin sağ yan dolabının içerisinde de üzeri örtülmek suretiyle gizlenmiş halde 8 paket halinde uyuşturucu ele geçirildi. Paketlerden alınan numunenin uyuşturucu test kiti ile yapılan analizinde maddenin eroin olduğu tespit edildi. Ele geçirilen toplam 100 paket içerisinde 103 kilo 242 gram ağırlığında olan eroinin piyasa değerinin yaklaşık 10 milyon 300 bin TL olduğu belirtildi.  Konu ile ilgili olarak araç sürücüsü A.K hakkında Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunuldu.