Habur'da silah operasyonu

Gümrük muhafaza ekipleri tarafından Habur Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda 15 adet tabanca ele geçirildi.

22 Mart 2016
Gümrük muhafaza ekipleri tarafından Habur Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda 15 adet tabanca ele geçirildi.
 
Habur Gümrük Sahasında devriye görevinde bulunan Kaçak İstihbarat Müdürlüğü personeli, TIR kontrol ve akaryakıt ölçüm sahasından peronlara doğru yürümekte olan bir şahısla elindeki siyah poşetten şüphelenince “dur” ihtarında bulundu.
 
Ancak, ikazlara uymayan şahıs elindeki siyah poşeti atarak sahadaki TIR yoğunluğu içerisinde koşarak kayboldu.
 
Gözden kaybolan şahsın ele geçirilebilmesi amacıyla, gümrük sahası giriş ve çıkışlara kapatıldı. Personelin bir bölümü arama çalışmalarını sürdürürken bir grubu da kaçan şahsın attığı poşeti incelemeye aldı.
 
Yapılan ön tespitte, poşetin içerisindekilerin çeşitli marka ve modellerde 15 adet tabanca ile bu tabancalara ait şarjörler olduğu anlaşıldı. Ayrıca, tabancalarla birlikte ele geçirilen ve patlayıcı düzeneğine benzeyen 3 adet küçük boyutlu eşya da kriminal incelemeye gönderildi.
Şüpheli şahıs çok geçmeden tescil bölümünde işlem yapmak için sıra bekleyen kalabalığın içinde ele geçirildi. Söz konusu şahısın tanınmamak amacıyla üzerindekileri çıkararak beyaz atletiyle gizlenmeye çalıştığı dikkat çekti.

Kullandığı TIR’ın aranacağını anlayınca silahları saklamak istedi

Yakalanan şahsın Şanlıurfa doğumlu H.Ş. olduğu, araç ile Habur Gümrük Sahasına giriş yaptığı, özellikle silah, mühimmat, uyuşturucu ve kaçak eşya tespitinde önemli rol oynayan tarama sistemlerine aracın sevk edilmesi nedeniyle paniklediği, silahların ele geçirileceğini anlayınca tarama için sıra beklediği sırada beraberindekileri araçtan çıkararak gizlemeye çalıştığı tespit edildi.

Silahların ele geçirilmesinden sonra, şahsın kullandığı araç x-ray taramasından geçirildi. Daha sonra gümrük idarelerinin hizmetindeki bomba-silah/mühimmat dedektör köpeği marifetiyle bir kez de personel tarafından detaylı olarak arandı. Ancak herhangi bir patlayıcı, silah veya kaçak eşyaya rastlanılmadı.
Olay ile ilgili olarak Silopi Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.