Hamzabeyli sınır kapısında 100 bin adet ecstasy ele geçirildi

20 Şubat 2017
Türkiye'ye giriş yapmak üzere Hamzabeyli Sınır Kapısı’na gelen, sürücülüğünü Türk uyruklu S.T.’nin yaptığı minibüs, kantar tartımında ortaya çıkan tonaj farkı sebebiyle oluşan şüphe sonucu X-ray taramasına sevk edildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı ekiplerce Tır’da yapılan arama sonucunda bir çanta içerisinde 100 bin adet Ecstasy cinsi uyuşturucu hap ele geçirildi. 

Araç sürücüsü, X-ray tarama sisteminin bulunduğu bölgeye gitmesi gerekirken, aracını saha içerisinde park etti ve araçtan çıkarak uzaklaşmaya başladı. Tedirgin tavırlar sergileyen S.T.’nin araca geri dönmeyip kaçmaya çalıştığının görülmesi üzerine harekete geçen Hamzabeyli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekipleri, şüpheliyi gümrüklü sahadan çıkmak üzere iken yakaladı ve sorguya aldı. Şahsın sorgusundaki çelişkili ifadeler üzerine, detaylı incelemesinin yapılması kararlaştırılan minibüs arama hangarına çekildi.

Hamzabeyli Gümrük personeli ve Gümrük Muhafaza personelince müştereken yapılan arama esnasında Narkotik Dedektör Köpeği Benga’nın araç içerisindeki siyah bir spor çantasına aşırı tepki vermesi üzerine çantayı açan ekipler, vakumlanmış şeffaf poşetlerde yeşil ve pembe renkli haplar ile karşılaştı. Narkotik Madde Tespit Dedektörleri ile yapılan analizde, poşet içerisindeki hapların Ecstasy olduğu belirlendi. Olayda ele geçirilen 100 bin adet Ecstasy cinsi uyuşturucu hapın piyasa değerinin yaklaşık 4 milyon 750 bin TL olduğu belirtildi.
 
Olay sonucunda, uyuşturucu maddeye, kaçak eşya taşımasında kullanılan minibüse ve şüpheliye ait cep telefonlarına el konulurken araç sürücüsü gözaltına alınarak Edirne Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan S.T. cezaevine gönderildi.