Hassas burunlar Gürbulak Sınır Kapısı’nda eroine geçit vermedi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince, Gürbulak Sınır Kapısı’nda iki farklı tırda yapılan aramada 233 kilo eroin ele geçirildi.

13 Mart 2017
İran uyruklu O.A. idaresindeki tır, Türkiye üzerinden Hollanda’ya geçmek üzere Gürbulak Gümrük Sahası’ndan ülkeye giriş yaptı. Sürücünün tedirgin tavırlarından şüphelenen Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, aracı X-Ray taramasına sevk etti. 
 
Detaylı arama sırasında narkotik dedektör köpekler Maddox ve Lacko da işbaşındaydı. Dedektör köpekler aracı kokladı ve 202 plastik kavanoz içerisinde 130 kilogram eroin ele geçirildi.
 
Belçika’ya geçmek üzere Gürbulak Gümrük Sahasına gelen İran uyruklu M.S. idaresindeki bir başka tır da şüphe üzerine X-Ray’e sevk edildi. Çimento taşıyan tırı hassas burunlar Sascha ve Ari kokladı ve yükün içerisine zulalanmış 103 kilogram eroin ele geçirildi.
 
Aramalarda ele geçirilen uyuşturucu maddeler ve kaçak eşya taşımasında kullanılan araçlara el konuldu. Şüpheli tır sürücüleri ise Gümrük Muhafaza Ekiplerince gözaltına alınarak Başsavcılık Makamı’na sevk edildi. Olayların bağlantılarının ortaya çıkartılması için soruşturma başlatıldı.
 
YAKLAŞIK 1 TON EROİN YAKALANDI
Son bir ayda Gürbulak Sınır Kapısı’nda dört büyük eroin operasyonu gerçekleştirildi. Şubat ayında yapılan iki operasyonda, İran’dan ülkeye giriş yapmak üzere Gürbulak Gümrük Sahasına gelen iki farklı Tır’da yapılan aramalarda, dorseye zulalanmış vaziyette 593 kilo ve 154 kilo eroin ele geçirilmişti. Son yakalamalar ile birlikte, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı ekipler tarafından Gürbulak Sınır Kapısı’nda ele geçirilen eroin 1 tona yaklaşırken ortaya çıkartılan eroin kaçakçılığının maliyeti 100 milyon TL’ye ulaştı.