Kaçak Göçmenler Karbondioksit Ölçüm Cihazı İle Yakalandı

05 Nisan 2017
Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince İzmir’in Çeşme Limanı’nda bir TIR dorsesine gizlenerek İtalya’ya kaçmaya çalışan 76 göçmen yakalandı.
 
İtalya’nın Trieste Limanı’na gitmek üzere Çeşme Limanı’na gelecek bir TIR ile göçmen kaçakçılığı yapılacağına dair ihbarı değerlendiren İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Bakanlık veri tabanı üzerinden inceleme başlattı. TIR’ın İstanbul Halkalı Gümrük Müdürlüğünde işlemlerini tamamlayarak Çeşme Limanı’na gelmek üzere olduğunu ve taşıdığı eşyanın su dolu pet şişeler olduğunu tespit eden ekipler, saha içerisinde gerekli güvenlik önlemlerini alarak bekleyişe geçti.
 
Gümrüklü sahaya girmesinin ardından TIR’ı derhal kontrol noktasına alan Gümrük Muhafaza Ekipleri, gümrük güvenlik mührünün sağlam olduğunu ancak dorse halatının kesilerek vida ile birleştirildiğini tespit etti. Bunun üzerine, Bakanlığın göçmen kaçakçılığı ile mücadelede faydalandığı en önemli enstrümanlardan olan Karbondioksit Tespit Cihazı ile ölçüm yapıldı. Ölçüm sonucunda, dorse içerisindeki karbon değerinin çok yüksek çıktığı tespit edildi.
 
Detaylı aramasının yapılması için arama hangarına alınan TIR’da yapılan kontrolde, dorseye gizlenmiş 60 Suriye ve 16 Irak uyruklu olmak üzere toplam 76 kişi, kaçak yollardan yurtdışına çıkış yapmak üzereyken yakalandı. Ayrıca, yapılan tespit sonucunda aracın yasal yükü olan 22 ton içme suyundan 12 tonunun eksik olduğu belirlendi.
 
Çeşme Cumhuriyet Savcılığının talimatına istinaden, kaçak göçmenler kimlik tespiti yapılmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğüne teslim edilirken eksik çıkan 12 ton eşyaya ilişkin işlemler Çeşme Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği bünyesinde devam ediyor.