Kargoyla Uyuşturucu Gönderdiler

02 Ocak 2017
Gümrük ve Ticaret Bakanlığının uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları gümrüklü yer ve sahalarda yoğun ve etkin şekilde sürdürülmekte.  Bu kapsamda, uluslararası ve ulusal kargolar ile uyuşturucu madde kaçakçılığı yapan kişilere yönelik mücadele çalışmaları da hız kesmeden yürütülmektedir.
 
Özellikle yurt dışından kargo ve posta yolu ile getirilmeye çalışılan uyuşturucu maddeleri tespit etmek ve alıcılarına ulaşmak üzere İstanbul Uluslararası Kargo İşleme Merkezi’ndeki (UKİM) operasyonlara ağırlık verilmiştir. UKİM’de bulunan İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı Narkotik ekipler ve beraberindeki narkotik dedektör köpekler yurt dışından gelen gönderilerle ilgili yaygın denetimlerini yasaklı ve uyuşturucu madde içermesi ihtimaline karşı sürdürmektedir. Bu kapsamda;  Ekiplerin kargo merkezinde yürüttükleri çalışmalarda Hong Kong adresli bir firmadan gönderilen ve alıcısı İstanbul’da oturan B.K. isimli bir kişiye gelen iki ayrı gönderi yapılan risk analizi çalışmaları sonucunda şüpheli olarak değerlendirildi.
 
Gümrük Muhafaza Ekiplerince kullanılan Narkotik Dedektör Köpeklerinden Trojan, Cash ve Nitro’nun anılan gönderilere aşırı derecede yoğunlaşmaları üzerine kolinin içerisinde üzerinde Dream Shower ibaresi bulunan toplam 5 adet beyaz plastik şişe tespit edildi.
 
Toplam ağırlığı 6 kilo 825 gram gelen sıvıların kullanılan uyuşturucu test kiti ile yapılan ön analizinde; yeni nesil uyuşturucu maddelerden “gamma-Bütirolaktan” olduğu uyarısı alındı. Savcılık talimatı kapsamında, kolinin alıcısı olan B.K isimli şahıs gönderiyi teslim almasına müteakip müdahale edilerek gözaltına alınmıştır.
 
Gümrük Muhafaza ekiplerinin Narkotik Dedektör Köpeklerinin de katılımıyla şahsın evinde yaptıkları aramada, muhtelif sayıda boş şişe, satışa hazır hale getirilmiş 39 adet şişede 1 kilo 335 gr “gamma-Bütirolaktan” cinsi uyuşturucu madde ile çeşitli miktar ve türde uyuşturucuyla bunları kullanmaya yarayan düzenekler ele geçirildi.


Tespiti yapılıp el konulan toplam 8 kilo 150 gram olan piyasada GBL olarak da bilinen “gamma-Bütirolaktan”  maddesinin ve diğer eşyaların piyasa değerinin yaklaşık 420 BİN TL olduğu değerlendirildi.
 

Konu ile ilgili şüpheli B.K isimli şahıs hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunuldu. Şahıs çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Gümrük Muhafaza Memurları tarafında Metris Ceza evine teslim edildi.