ÖTV'siz akaryakıt oyunu

Gümrük Muhafaza ekiplerince kaçakçılıkla mücadele kapsamında yapılan operasyonda 703 bin 641 TL değerinde akaryakıt kaçakçılığı ortaya çıkarıldı

11 Şubat 2016
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri aldığı bir bilgi üzerine akaryakıt kaçakçılarının peşine düştü. İddiaya göre bir firma Ambarlı Gümrük Müdürlüğüne ithal ettiği akaryakıtı yapıştırıcı olarak beyan ederek vergiden kaçıyordu. Bunun üzerine ekipler detaylı bir inceleme başlattı.  

Yapılan araştırmalarda, ihbarda belirtildiği gibi M.K. unvanlı firmanın Ambarlı Gümrük Müdürlüğünce tescil edilen ithalat ve antrepo beyannameleri olduğu belirlendi.
 
Söz konusu beyanname muhteviyatı eşyaların bulunduğu antrepoya gidildi. Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü, Ambarlı Gümrük Müdürlüğü ile Gümrük Müşavirliği çalışanının katılımıyla oluşturulan heyet firmaya ait eşyaları birer birer tespit etti. Tutkal olarak beyan edilen eşyalar şüpheli olarak değerlendirildi. Ekipler yaklaşık 100 ton eşyadan numune aldı. Eşyalar için laboratuvar analizi yaptırıldı.
 
Analiz sonucunda eşyanın; kimyasal özelliklerinin motorin değerleri ile uygunluk gösterdiğin görüldü. Laborantlar numunelerin sıvı fazı düşük devirli makinalarda direkt yakıt olarak kullanılabileceği gibi özel işlemlere tabi tutulduktan sonra yakıt olarak kullanılabileceğinin belirtti.  Gümrük Muhafaza ekipleri ise analiz sonucunu değerlendirerek savcılık talimatı ile kaçak petrol yağlarına el koydu.
 
Sistem üzerinden firmanın 2015 yılına ait tamamlanmış gümrük işlemleri incelendi. Ekipler firmanın dört adet serbest dolaşıma giriş beyannamesi verdiğini yani daha önceden ülkemize dört kez eşya soktuğunu belirledi. Bu eşyaların diğer eşyalar gibi tutkal olarak beyan edildiği anlaşıldı. Üstelik beyan edilen eşyaların hepsi aynı ülkeden geliyordu. Bunun üzerine toplam 80 ton akaryakıt incelemeye alındı.
 
El konulan 100 ton motorin ile şüpheli firmanın geçmişte yurda soktuğu 80 ton motorinin toplam gümrüklenmiş değeri 700 bin TL olarak belirlendi.
 
Olayla ilgili olarak 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu uyarınca işlem yapılmak üzere iki şüpheli hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.