Sigara Kaçakçıları Yol Üstünde Yakalandı

Bursa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen 2 operasyonda gümrüklenmiş değeri 99 bin TL olan 12 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.

08 Ocak 2016
Bursa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen 2 operasyonda gümrüklenmiş değeri 99 bin TL olan 12 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.
 
Bursa - Ankara Otobanında Takibe Alındı
Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü yürüttükleri istihbarat çalışmaları neticesinde bir otobüs firmasının Kilis’ten Bursa’ya kaçak sigara taşıdığı bilgisine ulaştı. Ankara ise elde edilen bilgiyi takibinin sağlanması için Bursa Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile paylaştı.
Bunun üzerine, Bursa ekipleri gecikmesizin bir inceleme başlattı. Şüpheli otobüsün yerini tespit etmekte gecikmeyen ekipler Bursa istikametine doğru hareket eden otobüsü izlemeye aldı.

Yolcu Otobüsü Gizli Bölmesinde Sigara Taşırken Yakalandı
Sabah erken saatlerde Bursa otogarına yolcularını bırakan otobüs boş olarak terminalden çıkarak Bursa-Ankara otobanında bir süre ilerledi. Daha sonra durup beklemeye başladı. Otobüs şoförünün şüpheli hareketler sergilemesi üzerine ekipler tarafından yolcu otobüsüne müdahalede edildi.
 
Otomobilde 5 Bin Paket Sigara Ele Geçirildi
İkinci olayda ise; istihbari çalışmalar neticesinde bir otomobilin İstanbul Yalova üzerinden Bursa’ya kaçak sigara getireceğini öğrenen Bursa Gümrük Muhafaza ekipleri Orhangazi-Gemlik yol güzergâhında gerekli tedbirleri alarak beklemeye geçti. Akşam saatlerinde Gemlik turnikelerine gelen söz konusu araç aramaya tabi tutuldu.
Araçlarda yapılan aramada; özel olarak gizlenmiş 12 bin paket bandrolsüz sigara ele geçirildi. Kaçak sigaralara ve araçlara el konuldu. İki operasyonda ele geçirilen sigaraların değerinin 99 bin TL, kaçakçılıkta kullanılan otobüs ve binek otomobilin değerlerinin ise toplamda 495 bin TL olduğu belirlendi. Sigara kaçakçılığı ile ilgili olarak toplam 6 kişi hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefetten Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.