Yabancı plakalı 20 lüks araca el konuldu

Gümrük muhafaza ekiplerince Ankara'da yürütülen operasyon kapsamında, çifte ruhsat düzenlenerek kullanıldığı belirlenen yabancı plakalı 20 lüks araca el konuldu.

12 Temmuz 2017
Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, yabancı plakalı lüks araçlara yönelik olarak yürüttükleri çalışmalar sonucunda başarılı bir operasyona imza attı.

Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattına gelen ihbarlar değerlendirildi, inceleme sonucunda şüpheli araçlar tespit edildi, ekipler müşteri gibi hareket ederek araç sahipleri ile görüşmeler yaptı.
Kaçak olduğundan şüphelenilen araçlar Bakanlığın Taşıt Takip Programı üzerinden sorgulandı.

Özellikle Gürcü ve Bulgar plakalı araçların gümrük mevzuatı uyarınca ülkede kalış süreleri dolduğunda, araçlara aynı marka ve modeldeki otomobillere ait Türk plakaları takıldığı ve araçların sahte ruhsat düzenlenerek ülke içinde kullanılmaya devam edildiği tespit edildi. Operasyon sonucu aldatıcı işlemle yurda getirilip hak sahibi olmayan şahıslarca kullanılan veya satışı yapılan toplam 20 lüks araca el konularak, otomobil çetesi çökertildi. Çete üyesi 36 şüpheli hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefetten soruşturma başlatıldı.

El konulan araçların piyasa değerinin toplam 1 milyon 636 bin lira olduğu bildirildi.