Yeni hassas burunlar görev başında

16 Ocak 2017
Uyuşturucu, çay ve tütün mamülleri başta olmak üzere gümrük muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen kaçak eşya yakalamalarında en önemli yardımcılardan olan dedektör köpek ve idarecilerine yenileri eklendi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Köpek Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen, “Dedektör Köpek ve Dedektör Köpek İdarecisi Temel Eğitim Programı”ndan toplam 17 dedektör idarecisi köpekleri ile birlikte mezun oldu. Eğitimi başarıyla tamamlayanlara, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sezai UÇARMAK ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Abdullah SOYLU’nun katılımları ile düzenlenen tören ile sertifikaları verildi.  
 
Kaçakçılıkla mücadeledeki desteği ve katkısı açık olan dedektör köpeklerin yaygınlaştırılması ve sayısının artırılması amacıyla Bakanlık tarafından geçtiğimiz yıl Köpek Eğitim Merkezi faaliyete geçirilmişti. Bu çerçevede, 2016 yılının Eylül ayında başlayan eğitim programı kapsamında yetiştirilen 10 adet narkotik, 4 adet çay-tütün ve Emniyet Genel Müdürlüğü Köpek Eğitim Merkezi’nin desteği ile eğitilen 3 adet silah-mühimmat-patlayıcı dedektör köpeği görev yerlerine gönderildi. Eğitimin tamamlanmasıyla, gümrük kapılarındaki dedektör köpek sayısı 104’e yükseldi.
 
Dedektör köpekler, geçtiğimiz yıl içerisinde gümrük muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda insan unsuruyla yapılan manuel aramalarda ele geçirilemeyen, özellikle zulalı kaçak eşyanın tespitinde hızlı ve pratik sonuçlar alınmasında personele büyük katkı sağlamış, 2016 yılında gerçekleştirilen operasyonlarda toplamda 3,5 ton uyuşturucu, 11 milyon 500 bin paket kaçak sigara ve 176 ton kaçak çay ele geçirilmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Köpek Eğitim Merkezi’nin dedektör köpek kapasitesini geliştirmeye yönelik çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmekte.