Yeşil çay kutusunda bonzai

Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Atatürk Hava Limanında gerçekleştirilen operasyonda yüzlerce kilogram bonzain yapımında kullanılabilecek uyuşturucu hammaddesi ele geçirildi.

22 Ağustos 2016
İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince Pekin/Çin’den Atatürk Havalimanı'na gelen bir uçağın yolcuları risk kriterleri kapsamında izlemeye alındı.
Uçak havalimanına yanaşır yanaşmaz bahse konu uçağın bagajları x-ray kontrolüne tabi tutuldu. Valizlerden birinde farklı yoğunluk tespit eden ekipler şüpheli valizi fiziki olarak takibe aldı.
Yolculara ilişkin her türlü risk analizi ve değerlendirmenin uçak daha havadayken yapılabildiği varış öncesi yolcu bildirimi sisteminden yararlanılan kontrollerde, valiz sahibinin İzmir doğumlu A.B. olduğu tespit edildi. Şüphelinin valizi almasının ardından sürdürülen fiziki takip yolcunun hiçbir şey yokmuş gibi gümrük salonunu geçmesi ile son buldu. Ülkemize giriş yapmak üzereyken durdurulan yolcunun eşyaları x-ray taramasına sevk edildi. X-ray cihazı valizin içinde riskli eşya bulunduğuna dair uyarı verdi. 
Açılan valizin içerisinden çay kutuları çıktı. Yolcu da çayları Çin’den getirdiğini söyledi. İlk bakışta “Yeşil Çay” gibi gözüken alüminyum folyo kaplı 24 paket olay yerinde açıldı. Şüpheli paketlerde bulunan toz maddeler uyuşturucu test cihazı ile kontrol edildi. İlk belirlemelere göre paketlerdeki maddenin bonzai yapımında kullanılan sentetik kannabinoid türü uyuşturucu hammaddesi olduğu tespit edildi.
Yüzlerce kilo bonzai üretiminde kullanılabilecek 20 kg ağırlığındaki uyuşturucu hammaddesine el konuldu. Uyuşturucu maddenin piyasa değerinin yaklaşık 4 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.
Olay ile ilgili olarak şüpheli şahıs hakkında soruşturma devam ediyor.