Yolcu Üzerinde 6 Kilo Uyuşturucu Ele Geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekipleri, Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantıları Kapıköy ve Esendere Sınır Kapılarında yolcu üzerine gizlenmiş 6 kilo uyuşturucu ele geçirdi.

30 Mayıs 2017
Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekipleri, Doğu Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantıları Kapıköy ve Esendere Sınır Kapılarında yolcu üzerine gizlenmiş 6 kilo uyuşturucu ele geçirdi. 

Yakalanmamak için her yolu deneyen kaçakçılar, 6 kilo uyuşturucuyu vücutlarına sardı.    
Kapıköy Sınır Kapısı’nda yaşanan ilk olayda, İran’dan Türkiye’ye giriş yapmak üzere iken şüphe üzerine durdurulan İran doğumlu M.Y., Gümrük Muhafaza Memurlarınca aramaya tabi tutuldu. Yapılan aramada, şahsın kıyafetlerinin altına giydiği, uyuşturucu saklamak için özel olarak dizayn edildiği anlaşılan cepli yeleğin içerisinde koyu kahverengi şüpheli madde ele geçirildi. Söz konusu madde, uyuşturucu olup olmadığının tespiti için narkotik dedektör köpeği Nandi’ye koklatıldı. Nandi’nin aşırı tepki vermesi üzerine narkotik madde tespit cihazları ile alınan numune üzerinde yapılan analizde, maddenin afyon sakızı olduğu belirlendi. 

Esendere Sınır Kapısı’nda ise İran uyruklu J.H.’nin Gümrük Muhafaza Ekiplerince yapılan üst aramasında eroin ele geçirildi. Ülkeye yaya olarak giriş yapmak üzere gelen J.H.’nin tedirgin hareketlerinden şüphelenen Gümrük Muhafaza Memurları, şahsın detaylı üst aramasının yapılmasını kararlaştırdı. Yapılan aramada, şahsın kıyafetlerinin altında, bel bölgesine koli bandı ile sabitlenmiş poşetler olduğu görüldü. Narkotik dedektör köpekler Odin ve Mona’nın hassas burunları sayesinde uyuşturucu olduğu anlaşılan madde, narkotik madde tespit cihazları ile analiz edildi. Yapılan analiz sonucunda, uyuşturucunun eroin olduğu tespit edildi. 

İki operasyonda ele geçirilen toplam 6 kilo uyuşturucuya el konulurken şüpheli şahıslar Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince gözaltına alınarak Başsavcılık Makamı’na sevk edildi.  Bakanlığın uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele çalışmalarının hız kesmeden devam edeceği bildirildi