Embraer ile Boeing Arasındaki Anlaşma Feshedildi

29 Nisan 2020

Dünyanın üçüncü büyük uçak üreticisi olan Brezilya’nın Embraer şirketi ile Amerikalı Boeing firması, 26 Şubat 2019 tarihinde, iki şirket arasında bir ortak girişim oluşturmaya; Embraer firmasının “Ticaret” ve “Savunma” olarak ikiye bölünmesine, “Ticaret” bölümünün %80’inin Boeing tarafından satın alınmasına karar vermişti. Ardından, 27 Ocak 2020 tarihinde Brezilya Ekonomik Savunma İdari Konseyi (CADE), Boeing şirketinin Brezilyalı Embraer'in ticari havacılık bölümünü satın almasını, operasyonun yerel rekabete zarar vermeyeceğine karar vererek onaylamıştı. Ortak girişime ilişkin Avrupa Birliği'nin onay süreci ise sürmekteydi.

Ancak, Boeing firması, 25 Nisan 2020 tarihinde yaptığı bir açıklama ile, Embraer’in ticari bölümünün %80’ini 4,2 milyar ABD Doları karşılığında satın almasına ilişkin yapılan anlaşmayı feshettiğini duyurmuştur. Fesih gerekçesi olarak Embraer’in anlaşma gerekliliklerini yerine getirmemesi ileri sürülmüştür. Öte yandan, anlaşmanın kararlaştırıldığı 2018 yılından bu yana Embraer’in hisselerinin değeri 2/3 oranında düşmüş olup, bu durumda Boeing’in Embraer’in ticari bölümünü satın alması durumunda, tüm şirketin değerinin üç katı kadar bir tutar ödemiş olacağı açıklanmıştır.

Öte yandan, iki şirket arasında savunma alanında 2012 yılında imzalanan ve 2016 genişletilen, C-390 Millenium askeri uçaklarının ortak pazarlanması ve bakımına ilişkin anlaşmanın devam ettiği açıklanmıştır.

Kaynak: https://g1.globo.com/sp/vale-do-paraiba-regiao/noticia/2020/04/25/boeing-rescinde-acordo-comprar-area-da-aviacao-comercial-da-embraer.ghtml?utm_source=push&utm_medium=app&utm_campaign=pushg1
Yayımlayan: Sao Paulo Ticaret Ataşeliği