Türkmenistan'ın Devlet Emtia ve Hammadde Borsasında Geçen Hafta

19 Ocak 2021

Türkmenistan'ın devlet emtia ve hammadde borsası geçen hafta 158 anlaşma kaydetti.

Türkmenbaşı Rafinerisi Kompleksi'nde üretilen havacılık gazyağı, benzin, su ile işlem görmüş dizel yakıt, artık petrol ve petrol bitümünü döviz olarak İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, İsviçre, Malta, Afganistan gibi girişimciler satın aldı. BAE, Özbekistan ve Afganistan'dan işadamları ECO 93 benzin (Türkmengaz Eyaleti Kaygısı) ve Kazakistan'dan iş çevrelerinin temsilcileri - karbamid (Türkmenkhimiya Eyaleti) satın almak için anlaşmalar yaptı.

Döviz cinsinden yapılan anlaşmalar arasında şeffaf cam levha, pamuk ipliği ve meyan kökü ekstresi de bulunmaktadır. BAE, Türkiye, Sırbistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Afganistan'dan tüccarlar tarafından yapıldı. İşlemlerin toplamı 116.000.000 ABD Dolarını aştı.

 Yerel para biriminde BAE, İskoçya ve Kazakistan'dan girişimciler pamuk ipliği satın aldı. Anlaşmaların toplamı yaklaşık 15.000.000 manattı. Yerel işadamları, iç pazar için yüksek yoğunluklu polietilen ve polipropilen (Türkmengaz Eyaleti) ve el yapımı halılar (yaklaşık 320.000.000 manat) satın aldı.


Kaynak:NCA Bulletin