Karadağ’da cari yılın ilk sekiz ayında doğrudan yabancı yatırımların (DYY) toplam girişi 148,3 milyon Avro olarak gerçekleşti

22 Ekim 2020

Karadağ Merkez Bankası'nın (CBCG) ön istatistiklerine göre, doğrudan yabancı yatırımların toplam girişi (DYY) cari yılın ilk sekiz ayında 468,2 milyon Avro olurken, çıkışı ise 148,3 milyon Avro oldu.
 
CBCG’nin en son bülteninde, net doğrudan yabancı yatırımların, yani giriş ve çıkışları arasındaki farkın Ağustos ayında yıllık % 23,4 artışla 319,9 milyon Avro olduğu belirtildi.

Bültende, “Doğrudan yabancı yatırımların toplam girişinin, söz konusu döneme göre %9,1 daha düşük olup, bu da sahiplik yatırımlarındaki düşüşün bir sonucu olduğu” ifade edildi.

Karadağ’da yerleşik olanların yurt dışındaki yatırımları 16,9 milyon Avro olup, Karadağ'da yerleşik olmayanlar tarafından yatırılan paranın çekilmesi 131,4 milyon Avro olarak gerçekleşti.

Mülkiyet yatırımlara ilişkin doğrudan yabancı yatırımların girişi 148,8 milyon Avro olup, toplam girişin %31,8’ini oluşturmaktadır. Söz konusu tutarı, 62,8 milyon Avro’luk gayrimenkul yatırımlara dayalı girişi ve 86 milyon Avro’luk şirketler ve bankalara yapılan yatırımların girişini oluşturmaktadır.
 
Şirketlerarası borç şeklindeki DYY girişi 291,1 milyon Avro olup, geçen yılın aynı dönemine göre %38,1 artış kaydedildi.
 
Kaynak: Karadağ Haber Ajansı MİNA
Yayımlayan: Podgoritsa Ticaret Müşavirliği