Moğolistan’ın Rusya Sınırındaki Altanbulag sınır kapısı iki aylığına kapatılacak

11 Kasım 2020

Bugün 11 Kasım'da Bakanlar Kurulu toplanarak Moğolistan'ın Rusya Federasyonu ile sınır geçiş noktalarında alınacak tedbirlere karar verdi.
 
Bakanlar Kurulu, 16 Kasım 2020 tarihinden 18 Ocak 2021 tarihine kadar Altanbulag sınır kapısının iki ay süreyle kapatılmasına karar verdi. Ayrıca, Tes, Artssuuri, Ulikhan, Ereentsav ve Borshoo sınır noktalarının 16 Kasım 2020 tarihinden itibaren süresiz olarak kapatılmasına karar verildi.
 
Bayan-Ulgii şehrindeki Tsagaannuur sınır kapısı ise akaryakıt taşımacılığına izin vermek için 23 Kasım'dan itibaren her ayın sadece ikinci ve dördüncü haftalarında açık olacak.
 
Bu arada Altanbulag sınır kapısının kapanma döneminde  özel bir bölge kurulacak ve Rusya'dan yüklerin alınması ve yüklerin özel bölgede taşınması için hazırlıklar sağlanacaktır. Ayrıca Rusya Federasyonu ile işbirliği içinde demiryolu ile yük taşımacılığının ve emtia fiyatını mümkün olduğunca etkilemeyecek koordinasyonun yapılması için çalışmalar devam etmektedir. Moğol vatandaşlarının sınır kapısından geri dönüşleri askıya alınmayacaktır.
 
Bugün itibarıyla Altanbulag sınır noktasından ülke sınırına giren 40 kamyon şoförünün KOVID-19 testi pozitif çıktı.

 
Kaynak: https://montsame.mn/en/read/242580
 
Yayınlayan: Ulanbator Ticaret Müşavirliği