Finlandiya:Helsinki Havaalanı Genişleme Projesi İçin AB'den 150 Milyon Avro Borç Alındı

11 Kasım 2019
AB Yatırım Bankası (EIB) 8 Kasım tarihinde, Finlandiya Havaalanı işletmecisi Finavia'ya, Helsinki Havaalanı'nın yenilemesi için 150 milyon Avro'luk borç verilmesini onayladı.

Finansman, Terminal 2'yi genişletmek ve karayolu taşımacılığı bağlantılarını geliştirmek olan havaalanının uzun vadeli kalkınma programının dördüncü aşaması için sağlanacak.Havaalanındaki en büyük değişiklik, yeni terminal girişinde gerçekleştirilecek.

2013 yılında başlayan programın 2022 yılında tamamlanması öngörülüyor.Toplam harcamanın bir milyar avro olması bekleniyor.Havaalanı yetkilileri, programın bitimi sonrasında havaalanı yıllık yolcu hacminin 20 milyondan 30 milyona yükseleceğini tahmin ediyor. 1998 yılında 9,4 milyon yolcu tarafından kullanılan havaalanı, geçtiğimiz yıl sonunda
20,8 milyon yolcu tarafından kullanıldı.

Terminal 2'yi mevcut banliyö tren istasyonuna bağlamak için yeni bir tünel açılması ve tasarımı ile ayrıca uzun mesafeli trenlerle gelecekteki bağlantılara da olanak sağlaması bekleniyor.

Proje kapsamında havaalanının otobüs ve taksi alanları da yeniden tasarlanacak ve 1.800 adet araçlık park yeri imkanı sağlanacak.

Kaynak:Yle, Finlandiya Ulusal Haber Ajansı
Yayımlayan:Helsinki Ticaret Müşavirliği